?Carol? z Cate Blanchett i Rooney Marą na Festiwalu Camerimage

?Zachwycające?, ?magiczne?, ?wizualny majstersztyk? - tak o zdjęciach do filmu ?Carol?, z olśniewającymi kreacjami Cate Blanchett i Rooney Mary pisze angielski dziennik ?The Telegraph?. Film ?Carol?, który jest silnym pretendentem do tegorocznych Oscarów będzie dzisiaj prezentowany na 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Camerimage. Swoją obecnością festiwal uświetni autor zdjęć do filmu - Edward Lachman.

Jest to czwarty film Lachmana powstały we współpracy z Toddem Haynesem. Wcześniej zrealizowali serial ?Mildred Pierce? oraz filmy ?Daleko od nieba? oraz ?I?m Not There. Gdzie indziej jestem?. Za ostatni z wymienionych Lachman został uhonorowany Brązową Żabą na festiwalu Camerimage w 2007 roku.

O niezwykłym duecie twórczym autor zdjęć wyrażał się następująco: ?Łączy mnie z Toddem cudowna relacja, którą można określić jako jin-jang ? sprzyjająca kreatywności i różnym punktom widzenia?.

Twórcom ?Carol? zależało, by wiernie oddać niezwykły klimat lat 50-tych, w których dzieje się akcja filmu. Dlatego zdecydowali się na odważne, niestandardowe posunięcie kinematograficzne ? zdjęcia realizowane były na taśmie Super 16 mm, która ma podobne właściwości jak 35-milimetrowa z lat pięćdziesiątych.

Krytycy piszą, że ?Carol? to ?ponadczasowa historia miłosna, która przyciąga widza z magnetyczną siłą? (The Play), ?to film wyjątkowy w każdym calu? (Awards Daily), ?wybitny od pierwszego do ostatniego kadru? (Total Film), ?koktajl, od którego kręci się w głowie? (The Guardian), a przy tym ?subtelny, piękny? (Daily News), z Cate Blanchett, która ?powala widzów na kolana? (The Telegraph).

?Carol jest historią miłosną, która początkowo płynie jak cienki strumyczek, żeby ostatecznie zamienić się w rwący potok i zalać nasze serca? - pisze ?Variety?. ?To jedna z bardziej ekscytujących premier w Cannes, pięknie zekranizowana i niezwykle inteligentna. (?) Jest to film rozkosznie zmysłowy i przenikliwy. Stroje, fryzury, samochody, wnętrza przedziałów w pociągach, adaptery, szminki i papierosy zostały starannie przemyślane i pokazane z ogromną wprawą. Całość tworzy koktajl, od którego kręci się w głowie. Wyjątkowo inteligentny film? ? dodaje The Guardian. ?Okrzyk, który rozległ się w sobotni wieczór z balkonu w Salle Debussy doskonale podsumowuje ten śmiały i piękny film.? ? konkluduje The Wrap. ?w reżyserii Todda Haynesa porusza wiele spraw. Jest to film o miłości i wyjściu z ukrycia. O barwach i muzyce. O romansie i rzeczach pięknych.to film od stóp do głów spektakularny, z rodzaju tych, które rzadko mamy okazję w dzisiejszych czasach oglądać. Styl życia Carol jest przedstawiony tak autentycznie i jest tak wierny epoce, że niemal czujemy zapach jej perfum i pudru? ? pisze Awards Daily.

?Carol? opowiada historię zakazanej miłości i rozgrywa się w Nowym Jorku na początku lat 50. XX wieku. Dziewiętnastoletnia Teresa (Rooney Mara) pracuje w luksusowym domu towarowym, marzy o pracy fotografki. Podczas gorączki świątecznych zakupów poznaje Carol ? niezwykłą kobietę, uwięzioną w małżeństwie bez miłości, jednak pełną lęków i obaw związanych z porzuceniem dotychczasowego życia. To spotkanie odmieni ich życie na zawsze, jednak cena za chwile szczęścia, będzie naprawdę wysoka.

W kinach od 4 marca 2016

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz