Canneński hat trick dla Gutek Film!

Złota Palma, Nagroda dla Najlepszego Aktora i Nagroda za Najlepszy Scenariusz.

W sobotę wręczono nagrody 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Członkowie festiwalowego Jury, na czele z Alejandro Gonzálezem Iñárritu przyznali najważniejsze laury filmom, do których Gutek Film zakupił prawa do dystrybucji.

Najważniejszą nagrodę imprezy - Złotą Palmę - zdobył południowokoreański film „Parasite” w reżyserii Bong Joon-ho. To pierwszy triumf Korei w Cannes.

Wyjątkowy film, jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Wspólnie dzieliliśmy tę niesamowitą przygodę. Reżyser zabiera nas w podróż przez gatunki filmowe, jednocześnie w zaskakująco zabawny sposób komentując rzeczywistość. „Parasite” nas zahipnotyzowało i nie dało o sobie zapomnieć. To była absolutnie jednogłośna decyzja, mówił Alejandro González Iñárritu wygłaszając werdykt jury, w którym zasiadali m.in. Paweł Pawlikowski, Alice Rohrwacher, Elle Fanning czy Yorgos Lanthimos.

Nagrodę dla Najlepszego Aktora otrzymał Antonio Banderas za rolę w filmie Pedro Almodóvara pt. „Ból i blask”.Ta nagroda oczywiście jest dedykowana właśnie Pedro. Podróżujemy przez świat kina. Wszyscy myślą, że żyjemy na czerwonym dywanie, ale to nieprawda. Musimy wiele poświęcić, wiele przecierpieć, przejść przez wiele bolesnych doświadczeń. Taki już los aktora i artysty. Ale są również noce pełne blasku. To moja noc pełna blasku, więc dziękuję za wszystko. Najlepsze jeszcze przede mną, mówił wzruszony Banderas odbierając statuetkę.

Francuska reżyserka Céline Sciamma została uhonorowana nagrodą za Najlepszy Scenariusz za „Portret kobiety w ogniu” - przejmującą historię miłości dwóch kobiet. Film Sciammy zdobył również w Cannes nagrodę Queer Palm (najlepszy film o tematyce LGBT).  

Poniżej znajduje się pełna lista tytułów obecnych w programie Cannes, do których Gutek Film zakupił prawa do dystrybucji na Polskę. Dokładne daty premier podamy wkrótce. 

"Parasite”, reż. Bong Joon-ho, Korea Południowa
Złota Palma MFF w Cannes 2019
premiera: wrzesień 2019

„Ból i blask” (Dolor y Gloria) reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania
Najlepszy Aktor MFF w Cannes 2019
premiera: sierpień 2019

„Portret kobiety w ogniu” (Portrait de la jeune fille en feu) reż. Céline Sciamma, Francja
Najlepszy Scenariusz oraz Queer Palm MFF w Cannes 2019
premiera: jesień 2019

„Matthias & Maxime” reż. Xavier Dolan, Kanada
Konkurs Główny – Oficjalna selekcja MFF w Cannes 2019

„La Gomera” reż. Corneliu Porumboiu, Rumunia, Francja, Niemcy 
Konkurs Główny – Oficjalna selekcja MFF w Cannes 2019

„Zdrajca”(Il Traditore), reż. Marco Bellocchio, Włochy, Francja, Brazylia, Niemcy
Konkurs Główny – Oficjalna selekcja MFF w Cannes 2019

„La belle époque”, reż. Nicolas Bedos, Francja
Oficjalna selekcja MFF w Cannes 2019

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz