Brytyjskie kukiełki – recenzja filmu „Pudłaki”

Anglicy słyną ze swojego nietypowego humoru i co najważniejsze bardzo solidnego podejścia do filmów. Rzadko jednak podchodzą pieczołowicie do animacji, to raczej studia produkcyjne ze Stanów Zjednoczonych specjalizują się w tym typie rozrywki. "Pudłaki" stały się nietypowym ujściem dla brytyjskiej kultury, przez co są produkcją bardzo nietuzinkową.

Po pierwsze nowa animacja wchodząca do polskich kin to tak naprawdę nie "animacja". Oglądając zwiastun prawie nie da się tego wyłapać, ale wyreżyserowane przez Grahama Annabale "Boxtrolls" to tak naprawdę teatr kukiełkowy. Na ekranie oglądamy małe postaci, które są filmowane metodą poklatkową, a animatorzy ustawiają mimikę lalki i jej ruchy do każdej sceny. Koszmarnie mozolna praca, którą zajmują się tylko wyjątkowi fachowcy w światowym kinie. Metoda ma bardzo ciekawe zastosowanie i daje niesamowity efekt szczególnie w czasie zbliżeń, kiedy możemy z bardzo bliska obejrzeć szwy, sznureczki i inne detale na ubraniach bohaterów.

"Pudłaki" to opowieść o mieście, w ktorym ponad wszystko czci się ser. Mieszkańcy Serbridge to zwariowani, ale sympatyczni ludzie. Boją się jednak jednej rzeczy: pudełkowych troli. Rasa potworów (jak mówi legenda) zamieszkuje podziemia i w nocy porywa dzieci, aby wyssać z nich jelita i ugotować serca. Kiedyś porwały malutkiego synka inżyniera Trapshowa i chłopiec przepadł na zawsze. Tak naprawdę dzieciak wychowywał się wśród troskliwych i bardzo ciepłych zwierzątek jakimi są tytułowe trole. Teraz dowie się o swoim pochodzeniu i sprowadzi na Serbridge prawdziwą rewolucję!

Animacja jest świetną historią przygodową dla dzieci, ale nie przeznaczona dla tych najmłodszych. Dobrze jest oglądać ją razem ze swoimi rodzicami. Sposób w jaki został zrealizowana i niesamowite zdjęcia dają wspaniały efekt i warto zobaczyć ją chociażby dla samej animacji. Mimo, że scenariusz nie jest czymś wyjątkowym i niektórym dzieciom może wydać się nawet dziwny - "Pudłaki" to ciekawa i na pewno wyróżniająca się opowieść. Jest zagrana bardzo dobrze przez aktorów dubbingujących postaci zarówno w polskiej, jak i oryginalnej wersji. Trole zarabiają na 6/10.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz