Bracia Dardenne i Saint Laurent powalczą o Złotą Palmę – filmy Kino Świat w konkursie głównym festiwalu filmowego w Cannes 2014

W konkursie głównym tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu filmowego w Cannes do walki o Złotą Palmę staną dwa filmy z oferty dystrybucyjnej Kino Świat ? ?Two Days, One Night? wielokrotnie nagradzanych braci Dardenne oraz ?Saint Laurent? Bertranda Bonello, opowiadający o życiu legendarnego projektanta mody.

Dokładnie za tydzień, we środę 14 maja, mieszczące się na Lazurowym Wybrzeżu miasteczko Cannes jak co roku stanie się światową stolicą kina. Przez 12 dni w Pałacu Festiwalowym odbywać się będą projekcje najciekawszych produkcji z całego świata. Wszystkie będą walczyć o upragnioną przez każdego filmowca Złotą Palmę. W tegorocznej edycji festiwalu do walki o prestiżową statuetkę staną dwa tytuły dystrybuowane przez Kino Świat. Pierwszy to ?Two Days, One Night? ? najnowszy projekt braci Dardenne z piękną zdobywczynią Oscara ? Marion Cotillard w roli głównej. Warto wspomnieć, że bracia są ulubieńcami festiwalu. Ich filmy były wielokrotnie nagradzane, w tym dwa razy najważniejszą nagrodą ? Złotą Palmą (?Dziecko? i ?Rosetta?). Drugim filmem z repertuaru Kino Świat, który trafił do prestiżowego Konkursu Głównego Cannes jest ?Saint Laurent?. Obraz Bertranda Bonello opowie o legendzie świata mody ? Yves Saint Laurent. W rolach głównych zobaczymy m.in. Léę Seydoux znaną z nagrodzonego w zeszłym roku Złotą Palmą ?Życia Adeli ? Rozdział 1 i 2?, czy Louisa Garrela pamiętanego z roli w ?Marzycielach? Bernardo Bertolucciego.

W związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego (niedziela, 25 maja) laureatów tegorocznego festiwalu w Cannes poznamy dzień wcześniej ? w sobotę 24 maja.

TWO DAYS, ONE NIGHT

(franc. ?Deux jours, une nuit?)

Piękna MARION COTILLARD, zdobywczyni OSCARA, w najnowszej produkcji braci DARDENNE, wielokrotnych laureatów festiwalu w Cannes ? w tym dwa razy ZŁOTEJ PALMY (za ?Dziecko? i ?Rosettę?), Grand Prix (?Chłopiec na rowerze?), Nagrody za najlepszy scenariusz (?Milczenie Lorny?) i Nagrody Jury Ekumenicznego (?Syn?, ?Rosetta?).

Sandra staje przed zadaniem na pozór niemożliwym. Musi przekonać wszystkich ludzi, z którymi pracuje, aby zrezygnowali ze swoich premii. Jeżeli jej się nie powiedzie ? ona sama straci pracę. Wspierana przez męża, kobieta wyrusza na spotkania z kolegami i koleżankami z pracy. Ma tylko jeden weekend, by uratować posadę.

SAINT LAURENT

Wystawna biografia legendarnego projektanta mody Yves Saint Laurenta. W roli tytułowej wystąpił Gaspard Ulliel, znany zarówno z ról romantycznych kochanków (?Bardzo długie zaręczyny?), jak i psychopatycznych morderców (?Hannibal. Po drugiej stronie maski?). Aktorowi partnerują - znany z ?Marzycieli? Louis Garrel jako Jacques de Bascher, natchnienie i współpracownik wielkiego projektanta oraz Léa Seydoux, gwiazda allenowskiego ?O północy w Paryżu? i nagrodzonego w ubiegłym roku Złotą Palmą w Cannes ?Życia Adeli ? Rozdział 1 i 2?.

 

Akcja filmu Bertranda Bonello koncentruje się na 10 latach z bogatej biografii Francuza, obejmując okres od 1965 do 1976 roku. To czas jego największych sukcesów w karierze, a jednocześnie czas największych porażek w życiu osobistym.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz