BOLSHOI BALLET LIVE:?Jezioro łabędzie? w Kinie Praha!

Zapraszamy do Kina Praha na drugi sezon transmisji na żywo przedstawień baletowych z cyklu ?Bolshoi Ballet Live? w Kinie Praha.

W niedzielę, 25 stycznia o godz. 15:45 odbędzie się transmisja na żywo przedstawienia baletowego prosto z moskiewskiego Teatru Bolszoj ? ?Jezioro łabędzie? w choreografii Jurija Grigorowicza.

Trudno dziś uwierzyć, że moskiewska premiera tego baletowego przeboju okazała się całkowitą klapą. Nie było to jednak to ?Jezioro łabędzie?, które miłośnicy baletu na całym świecie uważają za arcydzieło arcydzieł. Dopiero wersja choreograficzna Mariusa Petipy  z 1895 roku zaprezentowana w Petersburgu zdobyła poklask i do dziś istnieje na wszystkich liczących się scenach baletowych w licznych wersjach i przeróbkach. Niemal zawsze niezmienną częścią ?Jeziora łabędziego? pozostają słynne ?białe akty?, czyli akt II i IV, w których tancerki odgrywające role łabędzi występują w białych tiulowych spódniczkach - paczkach. Co ciekawe, to nie Petipa, ale jego uczeń Lew Iwanow jest autorem tych fragmentów, które stały się symbolem baletu w ogóle. Na moskiewskiej scenie ?Jezioro? pozostaje stale w repertuarze, a podwójną, arcytrudną główną rolę dobrej zaklętej Odetty i złej Odylii wykonywały i wykonują kolejne pokolenia najwybitniejszych balerin od Galiny Ułanowej, przez Maję Plisiecką po Swietłanę Zacharową.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz