BOLSHOI BALLET LIVE: ?Iwan Groźny? w Kinie Praha!

Zapraszamy do Kina Praha na transmisje na żywo przedstawień baletowych z cyklu ?Bolshoi Ballet Live? w Kinie Praha. W niedzielę, 19. kwietnia o godz. 16:45 odbędzie się transmisja przedstawienia baletowego ?Iwan Groźny? w choreografii Jurija Grigorowicza.

W niedzielę, 19. kwietnia o godz. 16:45 odbędzie się transmisja przedstawienia baletowego prosto z moskiewskiego Teatru Bolszoj ? ?Iwan Groźny? w choreografii Jurija Grigorowicza.

Afirmacja tańca męskiego we współczesnym balecie ? wielki fresk historyczny z dziejów dawnej Rusi. Podobnie jak w swoim sławnym ?Spartakusie? Grigorowicz sięga po temat zaczerpnięty z historii, ale tym razem historii rosyjskiej z całym jej okrucieństwem, mrokiem i drapieżnością. Iwan Groźny na kartach historii jawi się jako postać niemal nierealna w swojej grozie, zupełnie nie nadająca się na bohatera baletu. Grigorowicz udowadnia, że o wyrazistych osobowościach doskonale można opowiadać za pomocą tańca, można też sięgnąć w głąb psychiki, pokazać przemianę młodego władcy w bezwzględnego cara. U Grigorowicza Iwan nie jest potworem ? jest człowiekiem młodym, kochającym, cierpiącym. Musi radzić sobie w otoczeniu spiskowców, którzy trują jego ukochaną żonę Anastazję. Premiera baletu odbyła się w 1975 roku, ale w naszych czasach spektakl wrócił na scenę dopiero w 2012, gdy udało się rozwiązać problem praw autorskich do muzyki. Balet powstał do kompozycji Prokofiewa do filmu o Iwanie Groźnym i komplikacji innych jego utworów, do których prawa posiadają dziś spadkobiercy kompozytora.

Przedstawienie trwa ponad 2 godziny.

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy melomani wszystkich największych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Kino Praha jako jedyne w Warszawie prezentuje balet z najsłynniejszego moskiewskiego Teatru Bolszoj.

Przed każdym spektaklem słowo wstępu wygłosi Katarzyna Gardzina-Kubała. Krytyk muzyczny i baletowy. Publikuje w programach teatralnych do spektakli baletowych oraz w prasie lokalnej. Administrator baletowego internetowego forum dyskusyjnego balet.pl. W 2008 roku wraz z gronem krytyków tańca podjęła próbę reaktywacji kwartalnika ?Taniec?. Współautorka serii książek dla dzieci Bajki baletowe i autorka baletowego bloga Na czubkach palców. W latach 2008-2010 pracowała na stanowisku sekretarza literackiego Teatru Wielkiego ? Opery Narodowej. Od 2010 jest stałym współpracownikiem Instytutu Muzyki i Tańca.

Teatr Bolszoj. Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów stoi na najwyższym poziomie. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.

Zapraszamy na ?BOLSHOI BALLET LIVE 2014/2015? w Kinie Praha!

Cena biletu na transmisje ? 50 zł Cena biletu ulgowego ? 45 zł Karnet (7 transmisji) ? 40 zł

Na przedstawienia baletowe kino nie prowadzi rezerwacji biletów.

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz