Bohater filmu ?Ludzki wymiar? – Jan Gehl odwiedził Polskę

kadr z filmu, fot. Against Gravity

Wybitny duński architekt i urbanista - prof. Jan Gehl  w tym tygodniu nawiedził polskie miasta. W Łodzi i Warszawie spotkał się z ich mieszkańcami i dzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi wyglądu i rewitalizacji miast tak, aby stały się przyjaźniejsze dla ludzi. Wizycie w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich towarzyszyła projekcja, wyróżnionego na tegorocznym festiwalu PLANETE+ DOC  nagrodą Green Cross Warsaw Award za najlepszy film o tematyce ekologicznej,  ?Ludzkiego wymiaru?.

W obrazie autorstwa Andreasa M. Dalsgaarda prof. Jan Gehl opowiada o tym, jak tchnął życie w Melbourne i Nowy Jork, gdzie był konsultantem przy przebudowie i reorganizacji tych metropolii. Ogromny postęp technologiczny i cywilizacyjny, który dokonał się w poprzednim wieku i nabrał sprinterskiego tempa w wieku XXI na początku miał przecież służyć człowiekowi. Wielkie miasta zmieniały się w bezduszne molochy po to, aby ludziom żyło się lepiej. Co się stało, że w trakcie tych zmian ?miasto? nabrało pejoratywnego znaczenia i straciło duszę? Gdzie podział się ludzki wymiar tego przedsięwzięcia, jakim jest właśnie miasto. Dokument Dalsgaarda otwiera oczy na ważną dla naszego życia tu i teraz i ważną dla przyszłości kwestię. Pokazuje mechanizmy miejskich aglomeracji, w których człowiek zamyka się w czterech ścianach i izoluje od reszty.

W pięciu rozdziałach na przykładzie chlubnych i niechlubnych przykładów światowych miast ?Ludzki wymiar? pokazuje, jaką drogą powinniśmy podążać przy planowaniu urbanizacyjnym. Jan Gehl i jego zespół zmagają się z epokowym wyzwaniem: chcą przywrócić miasta mieszkańcom i odebrać je samochodom.  Celem jest poprawa jakości życia w miastach, zrównoważony ich rozwój oraz udogodnienia, przede wszystkim dla przechodniów i rowerzystów. Główny slogan Gehla jest bardzo prosty: odzyskać strefę publiczną miasta dla jego mieszkańców. Gehl koncentruje się głównie na relacji między środowiskiem stworzonym przez człowieka i jakością życia w miastach. Jego wizja i projekty spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem oraz poparciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar.

Najpierw to my kształtujemy miasta, potem to one kształtują nas - tym mottem rozpoczyna się ten dokument, dlatego najważniejszy dla Gehla, reżysera i dla nas powinien być człowiek w mieście, a nie nowa estakada usprawniająca ruch. Jakakolwiek zmiana zaczyna się w sposobie myślenia, dlatego warto zapoznać się z tym filmem, bo to przepięknie sfilmowany i otwierający oczy obraz, przedstawiający dokonania urbanistów w praktyce. ?Ludzki wymiar? pokazuje nie fantazje i pragnienia, ale rzeczywistość wokół, którą można zmienić. Jest jeszcze jeden powód, dla którego zaleca się zobaczyć ten film. Stał on się bowiem inspiracją dla obecnej na pokazie prezydent Warszawy Hanny Gronkiwiecz-Waltz i jej współpracowników. Czy Warszawę czeka rewolucja na miarę jednośladem stojącej Kopenhagi?

Film ?Ludzki wymiar? znajduje się w wydanym na DVD przez Against Gravity zestawie filmów ?Oblicza ekologii vol. 2?

kadr z filmu, fot. Against Gravity

Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz