?Blue Ruin?- za pieniądze z Kickstartera na Festiwal w Cannes po nagrody!

?Blue Ruin? to klasyczny amerykański thriller porównywany do najlepszych dokonań braci Coen, hipnotyczny film o zemście, do końca trzymający w napięciu. Reżyserowi ? jak podkreślał w wywiadach ? zależało na tym, by pomimo pojawiającej się na ekranie przemocy film nie kojarzył się z kinem ?dla twardzieli?. Tytuł ?Blue Ruin? można odczytywać dosłownie jako ?klęska?, jako nawiązanie do Oceanu Atlantyckiego (akcja filmu rozgrywa się na Wschodnim Wybrzeżu USA, m.in. w stanie Wirginia), czy też do przerdzewiałego błękitnego Pontiaca Bonneville, w którym mieszka główny bohater. Może on również odnosić się do specyficznego nastroju, jaki panuje w filmie i w ten sposób tytuł ?działa? na kilku poziomach.

Światowa premiera ?Blue Ruin? miała miejsce w 2013 na Festiwalu Filmowym w Cannes, skąd film wyjechał z nagrodą FIPRESCI, przyznawaną przez międzynarodową krytykę. Sytuacja o tyle niezwykła, że mówimy tu o filmie sfinansowanym w całości z własnej kieszeni reżysera ? w tym z pieniędzy z funduszu emerytalnego jego żony ? oraz dzięki środkom zebranym w last-minute kampanii na serwisie crowdfundingowym Kickstarter.

https://www.kickstarter.com/projects/958674053/blue-ruin

?Blue Ruin? to dzieło dwóch szkolnych kolegów z małego miasta w amerykańskim stanie Wirginia ? Jeremy?ego Saulniera (operatora i reżysera) i Macona Blaira (aktora i scenarzysty), którzy od najmłodszych lat razem kręcili kamerą Super 8 amatorskie filmy pełne krwi i przemocy. Gdy w 2007 roku Saulnier zrealizował dobrze przyjęty komediowy horror ?Murder Party?, wydawało się, że kariera stoi przed nim otworem. Skończyło się jednak na kręceniu reklam dla pieniędzy i pracą operatora filmowego przy filmach innych reżyserów. Saulnier miał jednak większe ambicje i w 2012 postanowił postawić wszystko na jedną kartę: sam napisał scenariusz ?Blue Ruin?, sam postanowił zrealizować zdjęcia do filmu, wyreżyserować go, sfinansować, a do głównej roli zaangażował najlepszego przyjaciela Macona Blaira. Na niecałe 2 miesiące przed terminem zgłoszeń do Festiwalu w Sundance 2013 Amerykanin poprosił użytkowników serwisu Kickstarter o 35 tys. dolarów na gaże dla ekipy, by móc film ukończyć i na czas wysłać. Zarówno on, jak i Blair w lutym 2013 spodziewali się dzieci i uznali, że teraz albo nigdy ? zwłaszcza, że być może to pierwszy i ostatni raz kiedy mogą zrobić razem film. Wydatki cięli jak mogli: zdjęcia kręcili kamerą cyfrową, w miejscach należących do rodziny i przyjaciół, a znajomych prosili o przysługi. Saulnier na planie nabawił się bezsenności, a nawet zemdlał. ?Czułem, jakby stawką był cały świat? ? przyznaje.

Terminu udało się dotrzymać, jednak Festiwal w Sundance ? specjalizujący się w amerykańskim kinie niezależnym ? odrzucił ?Blue Ruin?. Po canneńskiej premierze, czerwonym dywanie na Lazurowym Wybrzeżu i zachwytach międzynarodowej krytyki reżyser chyba aż tak bardzo tego nie żałuje?

"Blue Ruin" w kinach od 29 sierpnia 2014

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz