„Bernadetta. Cud w Lourdes” i cudowne objawienia.

W 1858 roku w okolicy francuskiego miasteczka Lourdes 14-letnia dziewczyna Bernadetta Soubirous doświadczyła osiemnastu objawień Matki Bożej. Gdy do miasteczka zaczynają przybywać pielgrzymi i dochodzi do cudownych uzdrowień, wieść o Lourdes obiega świat. Dziś Lourdes jest jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymek na świecie, odwiedzanym co roku przez 6 milionów wiernych, a Bernadetta uznana została za świętą.

29 stycznia na ekrany kin wejdzie film ?Bernadetta. Cud w Lourdes? (?Je m?appelle Bernadette?) ? poruszająca opowieść o zwykłej dziewczynie, która doświadczyła cudownych objawień. W tytułową rolę wcieliła się Katia Miran, która za swoją kreację została już nagrodzona na Festiwalu Filmów Religijnych w Rzymie.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=m6MKFQddrFc[/youtube]

Bernadetta Soubirous urodziła się 7 stycznia 1844 roku. Pochodziła z ubogiej wiejskiej rodziny. Gdy doszło do nadzwyczajnych widzeń, miała 14 lat i cierpiała na nieuleczalną, w tamtym czasie, astmę. Wraz ze swoimi kuzynkami zbierała drewno na opał, ale ze względu na chorobę szła wolniej. Gdy przechodziła obok niewielkiej groty, dostrzegła bijące z niej światło oraz postać ?pięknej Pani? ubranej w białą suknię, biały płaszcz i błękitną wstęgę.

Reżyser filmu, Jean Sagols, zdecydował się opowiedzieć historię Bernadetty, bo zafascynowała go jej osobowość. ?To właśnie jej temperament sprawił, że chciałem opowiedzieć jej historię. W naszych czasach w coraz większym stopniu tracimy osobiste odniesienia uczuciowe nie tylko, jeśli chodzi o religię. Bernadetta nie miała wystarczającego wykształcenia, aby zakotwiczyć swoją wizję w strukturze religii. Mówiła, że zobaczyła ?Panią?, nie Matkę Bożą, i byłem zaskoczony jej chęcią, jej pozycją w stosunku do tych, którzy chcieli, by się ugięła, których uderzyło to, co mówiła im prosto w twarz. Wytrzymała nacisk nie tylko ze strony Kościoła, który analizując cud nie wiedział, jak sobie z nim poradzić, lecz także ze strony władz publicznych.

Filmowa Bernadetta nie jest cukierkowym dziecięciem z obrazka, nie jest też wielkim teologiem ani monumentalną świętą z ołtarza. Jest za to modelowo upartą, obdarzoną dużym temperamentem, ale niezwykle uczciwą nastolatką, która nie kalkulując i nie licząc się z konsekwencjami, ma zamiar po prostu mówić o tym, co widziała na własne oczy... bo ?cudu nie można wytłumaczyć, trzeba go przeżyć?. Niewątpliwym wsparciem jest dla Bernadetty rodzina ? pomaga jej zmierzyć się z ciężarem misji powierzonej jej przez Maryję, a przede wszystkim z oskarżeniami o kłamstwo, policyjnym przesłuchaniem i badaniem pod kątem choroby psychicznej.

7 kwietnia podczas widzenia wśród zgromadzonych wokół tłumów ludzi obecny był lekarz. Zamierzał on zbadać Bernadettę, kiedy ta pozostawała w transie. Doktor widział, że podczas ekstazy płomień świecy trzymanej przez dziewczynę dotykał jej dłoni przez 10 minut i nie pozostawił żadnych śladów na skórze. Lekarz stwierdził, że musiało to być zjawisko nadprzyrodzone... Ostatni raz Bernadetta spotkała Maryję 16 lipca 1958 roku. Kilka lat później wstąpiła do klasztoru i poświęciła się pielęgnowaniu chorych. Zmarła w Wielką Środę, 16 kwietnia 1879 roku, w wieku 35 lat.

Objawienia w grocie Massabielle zostały zatwierdzone 18 stycznia 1862 roku przez biskupa diecezji Tarbes. Napisał on list pasterski, w którym ogłosił Lourdes ośrodkiem kultu maryjnego. W 1933 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Bernadetta została uznana za Świętą.

Wszystkie informacje o filmie mogą Państwo znaleźć na stronie: http://bernadetta-film.pl/

Premiera 29 stycznia 2016

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz