Ballada o nieudaczniku – recenzja „Złodziei rowerów”

Wydawnictwo MayFly wykonało bardzo dobry ruch, na który nie decyduje się za dużo "stajni" filmowych. Postanowili przywrócić do życia włoski dramat, który także dzisiaj jest bardzo aktualny. Temat poruszany w filmie jest brutalny i bez ogródek pokazuje na czym opiera się ten świat.

źródło: MayFly

W 1948 roku Włochy były w rozsypce, nie mówiąc o tym jak wyglądał tam system pracy. Choć ludzi chętnych do nawet najcięższej roboty nie brakowało to nie było miejsc i możliwości, aby wszystkich zatrudnić. Główny bohater to bezrobotny, będący na skraju wyczerpania jeśli chodzi o sprawdzanie ogłoszeń i wycieczki do urzędu. Kiedy wreszcie trafi się okazja i to bardzo dobrze płatna, pojawia się niezwykle ważny warunek: żeby rozwieszać plakaty musisz mieć rower! Skąd wziąć rower w takich realiach, kiedy tydzień wcześniej zastawiło się go w banku, aby było co włożyć do garnka. Z pomocą przychodzi żona Antoniego, sprzedaje ślubną pościel i dostaje tyle pieniędzy, że razem mogą odebrać nowy rower. Jednak już w pierwszy dzień pracy... Złodzieje kradną naszemu bohaterowi jednoślad, doprowadzając do rozpadu psychicznego Antonia.

Obraz jest przede wszystkim potwierdzeniem starego przysłowia: gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa, to niewolnicy byliby milionerami. Główny bohater to naiwny egoista, który zapomina o wszystkim byleby znaleźć rower. Niestety jego idiotyczne poczynania wciągają go w jeszcze większe tarapaty, a  jego naiwność przekracza czasami wszelkie granice. Jedyną rozgarniętą postacią filmu jest kilkuletni syn głównego bohatera, który nie dość, że pomaga swojemu ojcu to często za to obrywa, lub jest przez niego kompletnie ignorowany.

źródło: MayFly

Produkcja Vittorio de Sica to jedna z najsłynniejszych produkcji tamtego okresu i ikona włoskiego neorealizmu. Pokazuje bardzo ważny dzisiaj problem - nie wystarczy być pracowitym - nawet w teraźniejszości, bo nie wystarczyło to już w latach 40. Trzeba być sprytnym i cwanym, bo inni są po prostu dużo sprytniejsi i bardziej nieuczciwi od Ciebie. Mądre, stare kino - 7/10.

ZWIASTUN:


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz