„Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Gay – Blache”

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/YfX4gunJ32U" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Film trafi do kin stacjonarnych już 14 sierpnia. Będzie go można także oglądać online na platformie kin studyjnych MOJEeKINO.PL. Najbliższe pokazy odbędą się w dniach: 11 sierpnia (pokaz przedpremierowy) oraz 18 i 27 sierpnia. Każdy z seansów odbędzie się o godzinie 20:00. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie platformy MOJEeKINO.PL

Ten niezwykły dokument o pionierce kina, powstawał ponad osiem lat. Reżyserka Pamela Green dotarła do wielu interesujących, niepublikowanych lub zapomnianych materiałów i postawiła sobie za punkt honoru aby przywrócić zasłużone miejsce w historii kina Alice Guy-Blaché. Narratorką w filmie jest zdobywczyni Oscara Judie Foster. 

Alice Guy-Blachéswoją przygodę z kinem zaczęła, pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film 'Wróżka w kapuście". Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów.     

W „Bądź sobą…”, którego realizacja zajęła ponad osiem lat, Pamela B. Green opowiada nie tylko o niezwykłym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor.

Amerykańska dokumentalistka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay, Martin Scorsese, Julie Delpy, Geena Davis. 

W filmie znalazły się także obszerne fragmenty wywiadów z samą Alice Guy oraz jej córką i innymi krewnymi. Narratorką tej wyjątkowej opowieści o pierwszej kobiecie kina jest Jodie Foster.             

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz