Artystyczny projekt: „Droga do szczęścia” Jakuba Kamieńskiego 5.04 – Festiwal Gorzkie Żale

Festiwal Gorzkie Żale wystartował w poprzednią sobotę. W tym tygodniu na widzów czekają kolejne wydarzenia m.in.: wyjątkowy koncert Ewy Bem, która zaśpiewa pieśni pasyjne w jazzowch aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego, debatę o roli artysty w życiu publicznym oraz niezwykły projekt artystyczny Jakuba Kamieńskiego, o tym ile jesteśmy w stanie poświęcić żeby zrealizować marzenie o szczęściu.

?Droga do szczęścia? to przedsięwzięcie z pogranicza teatru, video-artu, instalacji czy performansu.

Próba stworzenia trzech sytuacji, w których widz będzie miał możliwość poszukania swojej odpowiedzi na pytanie czym jest dzisiaj czterdzieści dni na pustyni. Widzowie znajdą się w trzech przestrzeniach - miejscach samotności.

Droga do szczęścia to projekt ? opowieść. O ludziach, którzy chcą wejść najwyżej, ale i o tych, którzy na nich czekają. Którzy zostają sami. W dole. W trzech pokojach pamięci przedstawione zostaną trzy spojrzenia na to samo marzenie: marzenie o szczęściu. Czy można je w ogóle spełnić? Ile dla niego jesteśmy w stanie poświęcić? Na podstawie prawdziwych historii, dokumentów i relacji zastanowimy się czy jest to tylko ?bieg lemingów? ? zwierzęcy pęd ku samozagładzie czy metafizyczna potrzeba połączenia się z Siłą Wyższą? Kiedy marzenia stają się obsesją?

Scenariusz i reżyseria: Jakub Kamieński

Koncepcja wideo: Franciszek Przybylski Realizacja: Ewa Janikowska Występuje: Dominik Gorbaczyński Wydarzenie odbędzie się Domu Słowa Polskiego, ul Miedziana 11. Spektakle o godz. 18:00, 19:00 i 20:00. Bilety: 25 zł. Kolejne wydarzenia Festiwalu Gorzkie Żale w najbliższym tygodniu:

3.04. g. 19:00, 1PIĘTRO, ul. Foksal 11/30, debata ?KULTURA ? OAZA CZY FATAMORGANA??. Wstęp wolny! Maciej Englert (aktor teatralny i filmowy, reżyser), Marek Kochan (pisarz i wykładowca uniwersytecki) i Jakub Kamieński (aktor). Prowadzenie Jakub Moroz (teatrolog). Debata poświęcona artyście i jego roli w życiu publicznym. Ludzie kultury stoją na straży najbardziej autentycznego dziedzictwa ludzkości i tworzą przyszłość narodów: w ich rękach znajduje się cywilizacja, ale i od nich zależy ? oby Bóg do tego nie dopuścił ? jutrzejsze barbarzyństwo: Prawdziwa kultura jest humanizacją, podczas gdy nie-kultura i kultura fałszywa dehumanizują. Dlatego człowiek, wybierając kulturę, prowadzi grę, w której chodzi o jego losy. [Jan Paweł II, Watykan 1982 r.]

4.04, g. 19:00 1PIĘTRO, ul. Foksal 11/30 koncert pieśni pasyjnych "Płaczcie Anieli" w wykonaniu pieśniarki i skrzypaczki Joanny Słowińskiej, która jako jedna z nielicznych używa ludowej techniki śpiewu tzw. ?głosu białego?. WSTĘP WOLNY

6.04, g.19:00 Studio Fotograficzne Cukry, ul. Ogrodowa 31/35, 2 piętro ? koncert PIERWSZEJ DAMY POLSKIEGO JAZZU ? EWY BEM, która w jazzowych aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego wykona tradycyjne pieśni pasyjne. Wyjątkowość tego koncertu polega na niestandardowym połączeniu tradycji, muzyki i miejsca. W repertuarze m.in. usłyszymy takie pieśni: ?Ludu mój ludu?, ?W ogrodzie oliwnym? czy ?Wisi na krzyżu? w nowych, jazzowych aranżacjach. Bilety: 40 zł, do kupienia poprzez stronę www.gorzkiezale.pl od 24 marca.

6.04, g. 21:00, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79,

Spektakl z cyklu 7 GRZECHÓW GŁÓWNYCH: GNIEW  udział biorą: Maciej Kowalik, Jacek Poniedziałek (tekst)

Maciej Kowalik niesie w sobie Gniew: ?Gniew to jest kiedy nie ma zgody. Mojej zgody. Na krzywdę, na niesprawiedliwą krzywdę, na zachłanność i na zachłanną obłudę. Kiedy nie ma pamięci i wyczucia na bliźniego, kiedy niesłuszne decyzje idą rzędami, tworząc mur zaprzeczeń, nakręcając spiralę nieszczęścia.?

Maciej Kowalik ? aktor, absolwent wrocławskiego wydziału PWST. Uczeń Rebada Klijnstry, w Warszawie debiutował rolą Adama w spektaklu ?Przebudzenie? w Teatrze Syrena. Znany z roli Erica Cartmana w polskiej wersji Miasteczka South Park.

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz