Arcydzieło kina minimalistycznego!

Od piątku, 29 maja, polscy widzowie będą mogli zobaczyć głośny debiut ukraińskiego reżysera Myrosława Słaboszpyckiego pt. "Plemię".

Film okrzyknięto arcydziełem kina minimalistycznego i uhonorowano Grand Prix w sekcji Tydzień Krytyki na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Tej historii nie da się opowiedzieć słowami.  Trzeba ją zobaczyć.  - tak o ukraińskim filmie pisze Dawid Karpiuk w dzisiejszym wydaniu tygodnika Newsweek.  "Plemię" zostało opowiedziane w języku migowym, bez lektora czy napisów. To film o miłości i nienawiści, a te dwie sprawy nie potrzebują tłumaczenia - wyjaśnia reżyser.

Bohaterem filmu jest niesłyszący Siergiej, który zaczyna naukę w szkole dla głuchych. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem ? szkolną sieć uwikłaną  w  działalność  przestępczą  i  prostytucję.  Chłopak  przekonuje  się  na  własnej  skórze  o  bezwzględności zasad, którymi kierują się osoby w Plemieniu. Przemoc, napady, prostytucja  - tak wygląda ich codzienność. Aby zostać przyjętym w poczet członków Plemienia, a tym samym awansować w społecznej hierarchii, trzeba wykazać się zdolnościami w łamaniu prawa. Biorąc udział w kilku udanych kradzieżach, Siergiej zapracowuje na nową, lepszą pozycję  ?  zostaje  alfonsem.  Ma  teraz  pod  opieką  dwie  dziewczyny,  obsługujące  nocą  kierowców  ciężarówek.

Szybko zakochuje się w jednej z nich. Problem polega jednak na tym, że jego wybranka jest także dziewczyną szefa. Mimo to bohaterowie  spotykają  się  potajemnie  i  zostają  kochankami. Łamiąc  w ten  sposób  kodeks Plemienia, stawiają się w sytuacji bez wyjścia.

Na dzień przed ogólnopolską premierą filmu, 28 maja, o godz.19.00 w warszawskim kinie Praha (ul. Jagiellońska 26) odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu, połączony z debatą, dla której punktem wyjścia będzie pytanie "Czy głusi i słyszący oglądają te same filmy?".

Grupa  kulturoznawców  i  muzykologów  porozmawia  wraz  z przedstawicielami Stowarzyszenia ?Migam? o tym, jak słyszymy i jak nie słyszymy, co robimy z dźwiękiem i jaka jest w tej układance rola samego wzroku i patrzenia. Głusi  mogą  odczytywać  gesty  postaci  i  na  tej  bazie  budować  sobie  obraz opowieści. Słyszący natomiast skupiają się na istotnej w ?Plemieniu? ścieżce dźwiękowej.

Jak te różnice wpływają na doświadczanie, przeżywanie i interpretację filmu? W jakich punktach obie grupy widzów się spotykają i czego mogą  się  od  siebie  nauczyć?

Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy Sebastian Smoliński. W debacie wezmą udział:

  • prof.  dr  hab.  Tadeusz  Gałkowski  -  Interesuje  się  problematyką  psychologicznych  podstaw  rehabilitacji osób  z  niepełnosprawnością  fizyczną  i  umysłową  (w  tym  m.in.  psychologiczna  opieka  nad  dziećmi niepełnosprawnymi,  psychologiczne  podstawy  rehabilitacji  dzieci  z  rozległymi  dysfunkcjami  rozwojowymi, problemy komunikacji z osobami głuchymi). W ramach działalności społecznej pełni stanowisko przewodniczącego organizacji  pozarządowych  zajmujących  się  głuchotą  (Polski  Komitet  Audiofonologii,  Krajowe  Towarzystwo Autyzmu). Jest kierownikiem Katedry Psychologii Rozwoju i Edukacji na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie.
  • Antoni Michnik - Absolwent Instytutu Historii Sztuki UW, student Kolegium MISH UW. Członek-założyciel naukowo-performatywnej Grupy ETC oraz Zespołu Badań Praktyk Późnej Nowoczesności przy Instytucie Kultury Polskiej  UW.  Współpracownik  Stowarzyszenia  im.  Stanisława  Brzozowskiego.  Od  jesieni  2013  w  redakcji ?Glissanda?. Publikował m.in. w ?Kwartalniku Filmowym? ?Zeszytach Literackich?, ?Kontekstach?, ?Glissandzie?.
  • Krzysztof  B.  Marciniak  -  młody  warszawski  muzykolog,  krytyk,  ekolog  akustyczny.  Redaktor  magazynu o muzyce współczesnej ?Glissando?.
  • Joanna Ciesielska - Miga całe życie (CODA), a zawodowo tłumaczy od 1998 r. Od 2012 r. jest biegłą sądową z zakresu języka migowego (w języku potocznym: tłumaczem przysięgłym). Z wykształcenia ekonomistka (AGH w Krakowie),  z  zamiłowania  ?studentka?.  Dzięki  współpracy  ze  wspaniałymi,  ciekawymi  świata  i  inspirującymi głuchymi studentami poznała fascynujący świat sztuki, architektury wnętrz, informatyki, psychologii.
  • Agnieszka  Osytek  -  Z  wykształcenia  surdopedagog.  Doświadczenie  jako  tłumaczka  języka  migowego zdobywała pracując na uczelni oraz w organizacjach pozarządowych. W Migam uwielbia nowe wyzwania.
  • Sławek Łuczywek (Chief Communications Officer firmy Migam) - Czuwa nad tłumaczami języka migowego w projektach KinecTranslator oraz tłumacza języka migowego online. Na konferencjach, wywiadach, spotkaniach biznesowych czuje się jak ryba w wodzie, a jego biurem jest cała Polska.

Prowadzący spotkaniem Sebastian Smoliński to amerykanista, kulturoznawca, student Kolegium MISH UW. Pasjonat historii  kina,  krytyk  filmowy  i  operowy.  Publikuje  bądź  publikował  m.in.  w  ?Tygodniku Powszechnym?,  ?Kinie?, ?Filmie?, ?Dwutygodniku? i ?Krytyce Politycznej?. Współpracuje z ?Kulturą Liberalną? i Festiwalem Dwa Brzegi.

"Plemię" w kinach od 29 maja

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz