„Anioł” zdobywa Nagrodę Publiczności 21. FF Wiosna Filmów

Publiczność 21. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów, który od 10 do 19 kwietnia odbywał się w warszawskich kinach Apolonia i Praha,  wybrała najlepszy film tegorocznej edycji. Nagroda Publiczności trafiła do ciepłej  libańskiej komedii pt. "Anioł" (Ghadi) w reżyserii Amina Dory.  Film trafi do polskich kin 21 sierpnia. W maju i czerwcu będzie można go zobaczyć przedpremierowo w kinach studyjnych w 17 miastach Polski w trakcie replik festiwalu Wiosna Filmów.

Na podium, obok "Anioła", znalazły się również dwa znakomite filmy: realizowany częściowo we Wrocławiu "Feniks" Christiana Petzolda (w polskich kinach od 26 czerwca) i "Labirynt kłamstw" w reżyserii Giulio Ricciarelliego ( w polskich kinach od 27 listopada).

W pierwszej dziesiątce w głosowaniu publiczności najwięcej punktów zdobyły filmy:

1. Anioł (reż. Amin Dora) 2. Feniks (reż. Christian Petzold) 3. Labirynt kłamstw (reż. Giulio Ricciarelli) 4. Mama (reż. Xavier Dolan) 5. Stare grzechy mają długie cienie (reż. Alberto Rodriguez) 6. Dureń (reż. Jurij Bykow) 7. Lewiatan (reż. Andriej Zwiagincew) 8. Dzikie historie (reż. Damian Szifron) 9. Sens życia oraz jego brak (reż. Gabor Reisz) 10. Bogowie (reż. Łukasz Palkowski)

"Anioł" na festiwalu Wiosna Filmów prezentowany był w sekcji Faworyci Publiczności. Docenili go już widzowie ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mannheim-Heidelbergu oraz na festiwalu w południowokoreańskim Pusan.

Akcja filmu toczy się w małym, libańskie miasteczku, w którym dom stoi obok domu i wszyscy się dobrze znają. Mieszkańcy mają swoje problemy, dziwactwa i grzeszki, ale są niezwykle religijni. Bo święty patron miasteczka bierze czynny udział w dyscyplinowaniu wiernych, wymierzając grzesznikom siarczyste policzki.

Leba, nauczyciel muzyki, żeni się z sympatią z dzieciństwa, Larą. Sąsiedzi bardzo żywo interesują się ich małżeństwem i serdecznie współczują, gdy na świat po kolei przychodzą dwie córki. Wreszcie za trzecim razem rodzi się chłopiec. Ale Ghadi jest niepełnosprawny i zakłóca spokój okolicy swoimi krzykami. Sąsiedzi postanawiają zmusić rodziców do oddania go do zakładu opiekuńczego. Ale Leba i Lara nie zamierzają się poddać. I wkrótce w miasteczku pojawia się Anioł, który zmieni życie wszystkich, którzy w niego uwierzą.

"Anioł" znalazł się programie replik festiwalu Wiosna Filmów, które od maja rozpoczną się w 17 miastach w Polsce. Repliki odbędą się w następujących kinach:

?Muza? w Poznaniu (1-4 maja),
"Pionier" w Szczecinie (1-7 maja), ?Forum? w Białymstoku (1-7 maja),
?Żak? w Gdańsku (8-14 maja),
?Awangarda? w Olsztynie (8-14 maja),
?OKF? w Częstochowie (8-14 maja),
?Światowid? w Katowicach (8-12 maja), "Regionalne Centrum Kultury" w Kołobrzegu (18-21 maja), ?Sokół? w Nowym Sączu (27 maja ? 3 czerwca),
?Zorza? w Rzeszowie (14-19 maja),
?Moskwa? w Kielcach (22-29 maja),
?Charlie? w Łodzi (22-24 maja),
?Rejs? w Słupsku (9 -11 czerwca), ?Świt? w Czechowicach Dziedzicach (5-10 czerwca), "Bytomskie Centrum Kultury w Bytomiu (12-16 czerwca).

Nie są znane jeszcze terminy replik festiwalu w kinach we Wrocławiu (?Dolnośląskie Centrum Filmowe?) oraz Krakowie (?Kino pod Baranami?).

Lista kin studyjnych, w których pojawią się wiosenne filmy stale się powiększa.

Festiwal WIOSNA FILMÓW to kontynuacja Festiwalu Filmowego i Artystycznego LATO FILMÓW, założonego w 1995 roku. Widzowie zobaczyli filmy pogrupowane w specjalne festiwalowe sekcje, m.in.:  Triumfatorzy, Faworyci Publiczności, Rewelacje Festiwali, Węgry - Inne kino, Oklaski dla scenarzysty. Niektóre z tytułów pokazano jeszcze przed  polską premierą, m.in. "Timbuktu" w reżyserii Abderrahmane Sissako (w kinach od 12 czerwca 2015),  "Swobodne opadanie" (Szabadesés) w reżyserii György Pálfiego (w  kinach od 13 listopada 2015), nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale "Aferim!" w reżyserii Radu Jude (w kinach od 25 września 2015), uhonorowany "Dureń"  (Durak) w reżyserii Jurija Bykowa (w kinach od 22 maja 2015)  Na festiwalu nie zabrakło polskich filmów, które rozsławiły naszą rodzimą kinematografię na międzynarodowych imprezach filmowych. Każdego dnia festiwalu w kinie Praha można było wziąć udział w spotkaniach z twórcami tych filmów. Wśród gości Wiosny Filmów znaleźli się, m.in. Jerzy Stuhr ("Obywatel"), Borys Szyc ("Serce, serduszko"), Marcin Kowalczyk ("Hardkor Disko"), Józef Pawłowski ("Miasto 44"), Lech Majewski ("Onirica"), Grzegorz Jarzyna ("Między nami dobrze jest").

Tegoroczny festiwal otworzył laureat Złotego Lwa na weneckim festiwalu filmowym - obraz "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu"  w reżyserii Roya Anderssona, a zamykał hiszpański zdobywca 11 nagród Goya thriller "Stare grzechy mają długie cienie" w reżyserii Alberto Rodrigueza.

Kolejna, 22. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW już za rok. Zapraszamy!

Źróddło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz