Andrzej Chyra nie widzi inaczej! Oficjalny plakat ?Carte blanche?

Nowa, niezwykła i poruszająca rola Andrzeja Chyry. To wydarzyło się naprawdę! Prezentujemy oficjalny plakat ?Carte blanche? ? filmu, który ? jak mówi odtwórca głównej roli ? dodaje skrzydeł.

23 stycznia 2015 roku na ekrany kin trafi ?Carte blanche? ? inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z liceum, który ? aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury ? ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. ?To film, który dodaje skrzydeł!? ? mówi odtwórca głównej roli, Andrzej Chyra. Trzykrotnego laureata nagrody dla najlepszego aktora festiwalu w Gdyni (?Dług?, ?Komornik?, ?W imię??), w ?Carte blanche? wspierają Arkadiusz Jakubik, Urszula Grabowska, Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak oraz zdolni aktorzy młodego pokolenia, znani z ?Obietnicy? i ?Kamieni na szaniec? ? Eliza Rycembel i Tomasz Ziętek.

?Staram się wybierać scenariusze, które proponują role niejednoznaczne, złożone, problematyczne. Mniej istotne jest to, czy mamy do czynienia z postacią negatywną, czy pozytywną. Ważne jest to, czy dana postać niesie w sobie rodzaj pewnego napięcia, czy ma jakiś ciekawy problem, który zainteresuje mnie, a potem również widza. Bo każdy film staram się sobie wyobrazić właśnie jego oczami i to jest dla mnie decydujące przy wyborze roli. ?Carte blanche? to rzadki przypadek filmu, choć ostatnio jest coraz więcej takich scenariuszy, gdzie mamy do czynienia z ciekawą postacią, niekonwencjonalną, postawioną w trudnej sytuacji, która musi lawirować, walczyć. Tutaj mamy bohatera, który ? wydawać by się mogło ? ponosi klęskę, a przecież w efekcie wygrywa. Ta przewrotka jest w scenariuszu najcenniejsza.? ? Andrzej Chyra.

Kacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze (Eliza Rycembel), która ukrywa swój własny sekret.

Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku, w szkole uczy od 14 lat. Przekazywanie wiedzy młodym ludziom to jego pasja. Uczniowie, którzy są wychowankami Macieja Białka, uważają go za barwną postać. Jego zajęcia są ciekawe, dzięki niemu historia nie jest nudna. Sam Białek twierdzi, że jeśli uczniom okaże się zainteresowanie, szacunek i traktuje się ich poważnie, relacje z nimi są bardzo udane. Na przestrzeni lat jego historią interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce. Historia Macieja Białka zainspirowała Jacka Lusińskiego do napisania scenariusza, bo sam Maciej stanowi inspirację dla innych. Jest przykładem, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy, kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi.

?Teraz wiem, że zapał, tkwiący w całej ekipie od samego początku, udało się nam w cudowny, magiczny niemal sposób zamienić w film, który, mam nadzieję, będziecie Państwo śledzić z zapartym tchem. Bo ta historia ma w sobie taki właśnie potencjał ? widz za wszelką cenę chce kibicować bohaterowi, na każdym etapie jego życia. Ważne w niej jest również to, że osoby, które znalazły się w trudnej życiowej sytuacji ? tak naprawdę dotyczy to każdego z nas, bądź będzie dotyczyć w przyszłości ? dostaną dawkę dobrej energii, która być może będzie miała na nie pozytywny wpływ.? ? mówi reżyser Jacek Lusiński. Maciej Białek, zapytany o zainteresowanie filmowców jego historią, odpowiada skromnie: ?Ze zdziwieniem w pewnym momencie zrozumiałem, że to może być coś pasjonującego dla innych, że dla osób, które stają w trudnym momencie w swoim życiu, może być jakimś punktem odniesienia do podejmowania decyzji o walczeniu o normalność i codzienność?.

Scenariusz ?Carte blanche?, uniwersalna i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu, to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. W doborowej obsadzie ? obok Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika i Urszuli Grabowskiej ? Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak, zdolni aktorzy młodego pokolenia ? Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek ? oraz uczniowie lubelskich liceów.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz