Ana Lily Amirpour ? kim jest bezkompromisowa reżyserka „O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu”?!

Reżyserka, ilustratorka, DJ-ka, kiedyś wokalistka zespołu rockowego. Kocha muzykę, amerykańskie kino i deskorolkę. Zawsze mówi to, co myśli. Okrzyknięta przez najważniejsze magazyny filmowe wschodzącą gwiazdą reżyserii. Jej debiutancką fabułę krytyka opisała jako przepięknie sfotografowaną wywrotową i szaloną wizję, pełną odniesień do klasyki kina i pełną inteligentnego humoru. W popularnym serwisie Rotten Tomatoes, który zbiera recenzje uznanych krytyków z całego świata, film ma obecnie aż 96% pozytywnych opinii.

Ana Lily Amirpour jest z pochodzenia Iranką, choć urodziła się w Anglii, a wychowała w Stanach Zjednoczonych. Jej rodzice wyemigrowali z Iranu po wybuchu rewolucji islamskiej. Zbuntowana nastolatka za kamerą chwyciła w wieku 12 lat i od tamtego momentu się z nią nie rozstaje. Pierwsza produkcja młodej reżyserki była krwawym horrorem rozgrywającym się na szkolnej imprezie. Kinem i literaturą Amirpour interesowała się od dziecka. Pasjonowały ją spaghetti westerny i powieści Anne Rice i Stephena Kinga. Kocha połączenie romansu i horroru. Uwielbia Wernera Herzoga i Davida Lyncha. Ich obfitą filmografię potrafi wymienić chronologicznie nawet obudzona w środku nocy.
Jest miłośniczką muzyki, zwłaszcza indie rocka. To zamiłowanie łączy, kręcąc teledyski. Ma na koncie choćby popularny klip "You" duetu Juanita and the Rabbit. Samodzielnie wybiera też ścieżki dźwiękowe do swoich filmów. Jej soundtracki emanują świeżością i energią. Słynie z wyrazistych poglądów, które ochoczo wygłasza podczas wywiadów. Nie boi się krytykować feministek ani nadużywać słowa "fuck". Irytuje ją stereotypowe, bezrefleksyjne myślenie. Wierzy, że przy pomocy kina może z nim walczyć.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=_R1HsivLoic[/youtube]

"O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu" w reżyserii i na podstawie scenariusza Amirpour niezmiennie oczarowuje i zachwyca widzów i recenzentów na całym świecie od swojej premiery na festiwalu w Sundance. Piękny, stylowy i hipnotyczny obraz, błyskotliwa mieszanka gatunków od kina noir po romans i wampiryczny horror, niebanalne, przekazane językiem popkultury, spojrzenie na zakryty tajemnicą i stereotypami Iran sprawiają, że debiut młodej reżyserki podbija kolejne festiwale i serca widzów.

Bezkompromisowość i pasja Amirpour pociągają i fascynują. Do grona jej zwolenników, a teraz najbliższych przyjaciół należy choćby Elijah Wood, który po przeczytaniu scenariusza zakochał się w projekcie i został jego producentem wykonawczym. Obecnie Amirpour pracuje nad drugim filmem. Jak mówi, będzie to miłosna historia kanibali. W obsadzie "The Bad Batch" znaleźli się Jason Momoa, Jim Carrey i Keanu Reeves.

"O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu" trafi do polskich kin już 14 sierpnia!

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz