Aktor nagrodzonego Złotym Globem „Syna Szawła” z wizytą w Polsce!

Na wczorajszej Gali rozdania nagród filmowych przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy - Złotych Globów - laureatem w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny został węgierski "Syn Szawła" w reż. László Nemesa. Jak podkreśliła wręczająca nagrodę Helen Mirren, to pierwszy Złoty Glob dla filmu z Węgier.

Złote Globy uznawane są często za zapowiedź tego, co wydarzy się na Oscarach, a "Syn Szawła" znalazł się również na oscarowej "krótkiej liście" w tej samej, zagranicznej kategorii. Oscarowe nominacje poznamy w najbliższy czwartek, 14 stycznia.

Z okazji polskiej premiery filmu "Syn Szawła", do Polski przyjeżdża odtwórca głównej roli - Géza Röhrig. Aktor spotka się z publicznością podczas dwóch premierowych pokazów filmu:

22 stycznia (piątek), godz. 19:00 | Kino Muranów | Warszawa 23 stycznia (sobota), godz. 19:30 | Kino Nowe Horyzonty | Wrocław

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=ZHPte27mZ14[/youtube]

Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando ? oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady ? na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa ? nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes ? przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

?Syn Szawła? powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu ?Shoah?, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

"Syn Szawła" to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.

"Syn Szawła" w kinach od 22 stycznia 2016

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz