90 urodziny Jerzego Ficowskiego

Fundacja Literacka im. Jerzego Ficowskiego, Polskie Radio RDC, miasto stołeczne Warszawa, Kino Atlantic oraz Entropia Słowa zapraszają na 90 URODZINY JERZEGO FICOWSKIEGO czyli LEWE STRONY WIDOKÓW w Kinie Atlantic  4 września ok. godz. 18.00.

Jerzy Ficowski, to jeden z najwybitniejszych polskich  poetów.  Przez całe życie związany z Warszawą. Tu się urodził, tu jako bardzo młody żołnierz AK  walczył w Powstaniu Warszawskim. Tu wreszcie , jako dojrzały człowiek i pisarz, czynnie  uczestniczył  w działaniach  opozycji demokratycznej , co na wiele lat skazało go na istnienie  wyłącznie w podziemnym nurcie polskiej kultury. Poeta obdarzony wielką empatią, wrażliwością na los innych. To dzięki temu  powstał  tom wierszy  ?Odczytanie  popiołów? poświęcony  Holocaustowi . Do końca życia nie uporał się z wojenną  traumą, losem Żydów i Cyganów. Poeta, który od Fundacji Pogranicze otrzymał zaszczytny  tytuł  pierwszego CZŁOWIEKA POGRANICZA. Miał wiele pasji, był wierny swoim fascynacjom: Schulzolog, Cyganolog, Przyrodnik, znawca  kultury żydowskiej i tłumacz.  Zapytany kiedyś , czy jest Żydem, czy Cyganem, odpowiedział: ?Jestem tym, który jest bity. Kiedy biją Cyganów, jestem Cyganem, kiedy biją Żydów?Żydem?.

Nasze spotkanie z okazji 90 Urodzin będzie zatem doskonałą okazją do przypomnienia Osoby i Twórczości Wielkiego Poety.

Aż 26 AKTORÓW :

Jowita Budnik, Teresa Budzisz - Krzyżanowska, Matylda Damięcka, Izabela Dąbrowska, Liliana Głąbczyńska-Komorowska, Beata Kawka, Katarzyna Kwiatkowska, Anna Nehrebecka, Magdalena Smalara, Dorota Stalińska, Krystyna Tkacz, Elżbieta Zającówna, Małgorzata Zajączkowska, Katarzyna Żak,Maciej Damięcki, Mateusz Damięcki, Andrzej Dąbrowski, Piotr Kozłowski, Piotr Ligienza, Marian Opania, Michał Napiątek, Antoni Pawlicki, Kamil Pruban, Wojciech Solarz, Wiktor Zborowski przyjęło zaproszenie do nagrania 90 wierszy a wielu z Nich będzie obecnych na uroczystym wieczorze 4 września i zinterpretują na nowo wiele z dzieł Wybitnego Poety.

Przy współpracy z Polskim Radio RDC w przeddzień oraz w dzień Urodzin Mistrza będziemy prezentowali w radio wybitne Jego wiersze. Wcześniej dokonaliśmy nagrań, by można było je zarchiwizować a potem odsłuchać w dowolnym czasie wykorzystując np. podczas zajęć z literatury. Będzie można je odsłuchać nieodpłatnie także na wybranych www.

Podobne pomysły były realizowane z RMF Classic (http://www.rmfclassic.pl/radio/strony,osiecka.html) i z Muzeum Polskiej Piosenki.

Dzięki temu setki utworów A Osieckiej, J. Kofty, W. Młynarskiego nadal istnieją w świadomości słuchaczy i czytelników.

Już teraz warto wspomnieć, że dokonaliśmy nagrań interpretacji wierszy J. Hartwig czy Kory i K. Sipowicza. Ich premiera odbędzie się w 2015 roku.

Wszyscy Aktorzy nagrali wiersze oraz wystąpią 4 września w Kinie Atlantic pro publico bono.

Organizatorzy:

Polskie Radio RDC, MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA, Entropia Słowa, Kino Atlantic

Partner:

Legalna Kultura, Wydawnictwo WBP i CAK w Poznaniu, Wydawnictwo Nisza

Patronat honorowy:

Mistrz Mowy Polskiej

Patroni medialni:

TVP Kultura, Miesięcznik Zwierciadło, Newsweek, Gazeta Wyborcza, Gazeta Co Jest grane, Warszawa.gazeta.pl, Dlastudenta.pl, Stopklatka.pl, Słowo Żydowskie, Dialog

W programie Urodzin między innymi:

- dyskusja, w której wezmą udział Rodzina i Przyjaciele Jerzego Ficowskiego - interpretacja wierszy w wykonaniu aktorów scen warszawskich - interpretacja wierszy w wykonaniu Ogniska Teatralnego ?U Machulskich? - prezentacja autografów oraz zdjęć Mistrza - projekcja dokumentu z 2014 r. pt. Człowiek Pogranicza (20 min.), zrealizowanego z materiałów archiwalnych  przez  Tadeusza  Wudzkiego - premiera nowego wyboru wierszy ?Lewe strony  widoków? wydanego przez Wydawnictwo WBP i CAK w Poznaniu; wiersze wybrał i posłowiem opatrzył Piotr Sommer - prezentacja prozy poetyckiej ?Czekanie na sen psa? wydanej przez Wydawnictwo Nisza - słodki poczęstunek przygotowany przez Cukiernię A. Blikle

Spotkanie poprowadzą.: Anna Budziarek, literaturoznawca z UW Artur Wolski, pomysłodawca Urodzin Jerzego Ficowskiego

Wszystkich utworów można wysłuchać na www.rdc.pl oraz www.entropiaslowa.pl

Uwaga! Urodziny 4 września będą rejestrowane.

Wstęp wolny! Prosimy o wysłanie potwierdzenia (do 30 sierpnia do godz. 12.00) na: kontakt@entropiaslowa.pl

Zaproszenie dla 2 osób, każde zaproszenie zostanie przez nas potwierdzone.

Więcej informacji na:  www.entropiaslowa.pl

Podczas wieczoru odbędzie się premiera Dzieł Jerzego Ficowskiego:

- "Lewe strony widoków" - "Czekanie na sen psa"

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz