76 lat w Hollywood!

Na swojej drodze spotykał największe gwiazdy kolejnych dekad Hollywood. Sandra Bullock, Burt Reynolds, Jeff Bridges, Isabella Rossellini, Sydney Pollack, Peter Fonda, Barbara Steisand, Audrey Hepburn, Cher, James Gandolfini to tylko kilka wielkich nazwisk, z którymi współpracował. Mimo, że ma 76 lat, nie zwalnia tempa. W kinach można już oglądać jego ?Dziewczynę wartą grzechu?.

Peter Bogdanovich urodził się 1939 roku w Kingston, w stanie Nowy Jork. W czasie swojej kariery był dwukrotnie nominowany do Oscara (w 1971 w kategorii Najlepszy reżyser i Najlepszy scenariusz adaptowany za film ?Ostatni seans filmowy?), również dwukrotnie do Złotych Globów (w dwóch kategoriach Najlepszy scenariusz i Najlepszy reżyser w 1973 za ?Ostatni seans filmowy?; w kategorii scenariuszowej zwyciężył). Ścigał się o Złotą Palmę (w 1985 o nagrodę walczyła ?Maska?) i Złotego Niedźwiedzia (w 1976 ?Ktoś tu kręci? pokazywany był w Konkursie Głównym). Wygrywał w Wenecji (w 1979 za film ?Saint Jack? otrzymał nagrodę im. Pasinettiego) i San Sebastian (w 1973 zwycieżył ?Papierowy księżyc?). Po ponad dekadzie przerwy wraca na srebrny ekran komedią ?Dziewczyna warta grzechu?.

W ciągu trwającej niemalże pół wieku kariery Peter Bogdanovich dał światu kilka wybitnych dzieł, uważanych za klasykę. Pochodzący z rodziny serbskich emigrantów reżyser znany jest z umiłowania do zabawy słowem, wprowadzania do filmów klimatu starego Hollywood i dbania o każdą postać. Hołduje zasadzie zapożyczonej od Georgesa Feydeau, stanowiącej, że ta osoba, która nie powinna wejść do pokoju, powinna właśnie to zrobić. Dla Bogdanovicha ta maksyma stała się wyznacznikiem tego, czym w kinie powinna być screwball comedy. Jak teatralna farsa musi mieć elementy wyrafinowanego humoru i ekranowego wdzięku, łączyć emocjonalną subtelność z zupełnie ekstrawaganckimi i szalonymi sytuacjami.

Jak sam mówi, zgodził się być członkiem Jury (Wenecja 1982) tylko raz i więcej tego nie zrobi. ?To wykańczające, musieć oglądać w dziesięć dni co najmniej 25 filmów, z czego większość powodujących depresję?, tłumaczy. ?Dla mnie największą radością jako filmowca jest fakt, że mogę słuchać, jak ludzie śmieją się z tego, co widzą na ekranie?. Jego najnowsza produkcja, ?Dziewczyna warta grzechu?, pokazywana podczas festiwalu w Wenecji w 2014 roku, zyskała niemal dziesięciominutową owację na stojąco. Bogdanovichowi udało się dać publiczności festiwalowej to, na co czekała.

DZIEWCZYNA WARTA GRZECHU JUŻ W KINACH

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz