6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Muranów !

Gutek Film oraz Instytut Francuski w Polsce zapraszają na 6. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. Projekcje odbędą się od 13 do 19 maja w warszawskim kinie Muranów.

W tym roku zapraszamy na specjalną edycję Przeglądu poświęconą adaptacjom literackim. W programie znalazły się m.in.: adaptacja wielokrotnie nagradzanego monodramatu Gulillaume'a Gallienne ? ?Guillame i chłopcy! Kolacja!? (Les Garçons et Guillaume, ? table!). Film nagrodzony w 2014 r. pięcioma Cezarami, w tym dla najlepszego filmu, za najlepszą ekranizację oraz najlepszą rolę męską, a także ?Markiza Andżelika? (Angélique), reż. Ariel Ze?toun ? adaptacja powieści Anne Golon, która przenosi widza do XVII-wiecznej Francji, gdzie zanurzymy się w świat miłości, zdrad i intryg dworskich.

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu są ekranizacje komiksów. ?Kot rabina? (Le chat du rabbin) to adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara. Akcja filmu toczy się w Algierze w 1920 roku. Kot rabina połyka papugę dzięki czemu zaczyna mówić ludzkim głosem, co prowadzi do wielu zabawnych perypetii. Film otrzymał w 2012 roku Cezara dla najlepszego filmu animowanego. ?Prawda o Lulu? (Lulu femme nue), reż. Solveig Anspach to ekranizacja komiksu Étienne'a Davodeau. Film opowiada o kobiecie, która pod wpływem impulsu robi sobie ?wolne? od codzienności, męża i dzieci. Kilka dni nad morzem pozwalają jej odnaleźć kogoś, z kim straciła kontakt dawno temu ? samą siebie. Ekranizacją komiksu jest również film ?Francuski minister? (Quai d?Orsay), reż. Bertrand Tavernier. Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Minister nie chce słuchać młodego urzędnika, ale ten szybko uczy się jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami przełożonego.

Kino francuskie to również kino dla najmłodszych. Wszystkich rodziców wraz z dziećmi zapraszamy na pokaz nominowanego do Oscara filmu ?Ernest i Celestyna? (Ernest et Célestine), reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar. Wśród niedźwiedzi przyjaźń z myszką nie jest dobrze widziana. A jednak Ernest, wielki miś-rozrabiaka, przyjmie do swojego domu Celestynę, osieroconą myszkę, która postanowiła uciec ze świata gryzoni. Ta dwójka samotników będzie się nawzajem wspierać, a ich przyjaźń zmieni porządek świata...

Równolegle w trakcie Przeglądu zapraszamy również na Warszawskie Targi Książki (14-17 maja), na których Francja będzie honorowym gościem!

Program Przeglądu dostępny będzie niebawem na stronach: muranow.gutekfilm.pl | institutfrancais.pl

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz