6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w kinie Muranów

 

6 edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego organizowanego przez Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film odbędzie się w dniach 13-19 maja w warszawskim kinie Muranów, a następnie w ośmiu miastach Polski. W programie przeglądu znalazły się najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy.

Tegoroczny program został poświęcony adaptacjom literackim. Zapraszamy na pokaz najnowszej produkcji mistrza francuskiego kina Françoisa Ozona (?8 Kobiet?, ?Angel?, ?Basen?). Podczas przeglądu będzie można zobaczyć film ?Nowa dziewczyna?, w którym główne role zagrali Romain Duris i znana polskim widzom ze ?Sponsoringu? Małgorzaty Szumowskiej Ana?s Demoustier. Film zdobył do tej pory Nagrodę Specjalną na MFF w San Sebastian i dwie nominacje do Cezarów.

W programie także nowy film twórcy ?3 Serc?, Benoîta Jacquota - ?Dziennik panny służącej? - adaptacja słynnej powieści Octave'a Mirbeau z początku XX wieku, którą na ekrany przenosili już wcześniej Jean Renoir i Luis Bu?uel. W roli głównej wschodząca gwiazda francuskiego kina, laureatka Złotej Palmy w Cannes za Życie Adeli. Rozdział 1 i 2 - Lea Seydoux. Ekranizacja powieści Octave'a Mirbeau to odważny zapis doświadczeń młodej pokojówki. Zarówno w książce, jak i na ekranie seksualne perwersje splatają się z wyuzdaniem ocierającym się o patologię i sadyzm.

W repertuarze także przełożony na język filmowy monodramat Gulillaume'a Gallienne - ?Guillame i chłopcy! Kolacja!? - film nagrodzony w 2014 roku pięcioma Cezarami oraz ?Markiza Angelika?, reż. Ariel Ze?toun ? adaptacja powieści Anne Golon. Film przenosi nas do XVII wiecznej Francji, gdzie zanurzymy się w świat miłości, zdrad i intryg dworskich.

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu są ekranizacje komiksów. ?Kot rabina? to adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara. Akcja filmu toczy się w Algierze w 1920 roku. Kot rabina połyka papugę, dzięki czemu zaczyna mówić ludzkim głosem, co prowadzi do wielu zabawnych perypetii. Film otrzymał w 2012 roku Cezara dla najlepszego filmu animowanego. ?Prawda o Lulu?, reż. Solveig Anspach to z kolei ekranizacja komiksu Étienne'a Davodeau. Film opowiada o kobiecie, która pod wpływem impulsu robi sobie ?wolne? od codzienności, męża i dzieci. Kilka dni nad morzem pozwalają jej odnaleźć kogoś z kim straciła kontakt dawno temu ? samą siebie. Ekranizacją komiksu jest również pokazywany podczas 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty ?Francuski minister?, reż. Bertrand Tavernier. Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Minister nie chce jednak słuchać młodego urzędnika, a ten szybko uczy się jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami ministra.

Kino francuskie to również kino dla najmłodszych. Wszystkich rodziców wraz z dziećmi zapraszamy na pokaz nominowanego do Oscara filmu ?Ernest i Celestyna?, reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar. Wśród niedźwiedzi przyjaźń z myszką nie jest dobrze widziana. A jednak Ernest wielki miś rozrabiaka przyjmie do swojego domu Celestynę, osieroconą myszkę, która postanowiła uciec ze świata gryzoni. Ta dwójka samotników będzie się nawzajem wspierać, a ich przyjaźń zmieni porządek świata?

W trakcie Przeglądu (14-17 maja) zapraszamy również na Warszawskie Targi Książki, których Francja będzie honorowym gościem!

6 Przegląd Nowego Kina Francuskiego, 13-19 maja 2015, Kino Muranów

Środa 13 maja 20.00 ?Dziennik panny służącej?, reż. Benoit Jacquot

Czwartek 14 maja 18.30 ?Kot rabina?, reż. Joann Sfar 20.30 ?Francuski minister?, reż. Bertrand Tavernier

Piątek 15 maja 18.30 ?Guillaume i chłopcy! Kolacja?, reż. Guillaume Galienne 20.30 ?Miłość trwa trzy lata?, reż. Frédéric Beigbeder

Sobota 16 maja 11.00 ?Ernest i Celestyna?, reż. Alain Corneau 16.00 ?Dmuchawce, reż. Carine Tardieu 18.30 ?Francuski minister?, reż. Bertrand Tavernier 20.30 ?Dziennik panny służącej?, reż. Benoit Jacquot

Niedziela 17 maja 16.00 ?Markiza Angelika?,, reż. Ariel Ze?toun 18.30 Guillaume i chłopcy! Kolacja?, reż. Guillaume Galienne 20.30 ?Nowa dziewczyna?, reż. François Ozon

Poniedziałek 18 maja 18.30 ?Wenus w futrze?, reż. Roman Polański 20.30 ?Wszystkie poranki świata?, reż. Alain Corneau

Wtorek 19 maja 18.30 ?Dmuchawce?, reż. Carine Tardieu 20:30 ?Prawda o Lulu?, reż. Solveig Anspach

Bilety w cenie 18 zł normalne, 16 zł ulgowe.

Źródło: materiały prasowe

 
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz