5. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, czyli najlepsze filmy znad Sekwany już niedługo w Polsce

Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film zapraszają po raz kolejny do obejrzenia najlepszych francuskich filmów ostatnich lat. Projekcje odbędą się w dniach: 23-29 maja 2014 w kinie Muranów w Warszawie i w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu, 30 maja ? 1 czerwca w kinie Charlie w Łodzi, 1-5 czerwca w kinie Chatka Żaka w Lublinie i 2-6 czerwca w Kinie Pod Baranami w Krakowie.

W programie przeglądu znalazły się dzieła uznane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. Poza dramatami i filmami obyczajowymi, organizatorzy wybrali dla widzów również francuskie komedie, uwielbiane przez polską widownię, a także kino familijne i fantastyczne.

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu jest niewątpliwie film biograficzny ?Yves Saint Laurent?, przybliżający życie jednego z najważniejszych projektantów mody.

Gatunek komediowy będzie reprezentować między innymi film ?Przychodzi facet do lekarza?, w reżyserii największego europejskiego komika Daniego Boona, twórcy takich hitów jak ?Jeszcze dalej niż północ? i ?Nic do oclenia?. Zainteresowanie filmem przerosło nawet wyniki kultowej komedii ?Nietykalni?. Główny bohater filmu zwariuje nie tylko od nadmiaru wmawianych sobie chorób, ale również z miłości.

Widzowie docenią z pewnością film ?Camille powtarza rok? aktorki i reżyserki Noémie Lvovsky. Historia rozczarowanej życiem Camille, która dostaje szansę na zmianę swojego losu zdobyła w 2013 roku trzynaście nominacji do francuskich Cezarów ? wyprzedzając tym samym ?Miłość? Michaela Hanekego.

Na uwagę zasługują również dwa filmy kostiumowe: ?Księżna Montpensier? Bertranda Taverniera, film nagrodzony w 2011 roku Cezarem za najlepsze kostiumy i ?Michael Kohlhaas? w reżyserii Arnauda des Palli?resa, który zdobył w tym roku Cezary za muzykę i dźwięk.

Te i wiele innych, najnowszych filmów francuskich będzie można obejrzeć w warszawskim Kinie Muranów oraz wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty w dniach 23-29 maja, a następnie w Łodzi, Lublinie i Krakowie.

Zachęcamy do zapoznania się z całym programem i rezerwowaniem czasu na kino francuskie światowego formatu. Program Przeglądu dostępny na stronach: muranow.gutekfilm.plinstitutfrancais.pl Organizatorami Przeglądu są Instytut Francuski w Polsce oraz Gutek Film. Sponsorami Przeglądu Nowego kina Francuskiego są bank Crédit Agricole, Dalkia Warszawa, zarządzająca systemem ciepłowniczym w stolicy i telewizja TV5 Monde. Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz