5 premier Gutek Film kandyduje do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”

Już ponad 70 krajów - w tym Polska - zgłosiło filmy, które będą walczyć o Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Wśród narodowych kandydatów znajduje się 5 tytułów, które Gutek Film wprowadzi do kin w pierwszej połowie 2016 roku. Są to:

- "Zupełnie Nowy Testament" (Le tout nouveau testament), reż. Jaco Van Dormael - kandydat belgijski - "Syn Szawła" (Saul fia), reż. László Nemes - kandydat węgierski - "Islandzka opowieść" (Hrútar), reż. Grímur Hákonarson - kandydat islandzki - "Zabójczyni" (Nie yin niang), reż. Hou Hsiao-Hsien - kandydat tajwański - "Mustang", reż. Deniz Gamze Ergüven - kandydat francuski

Nagroda dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego istnieje od 1956 roku i przyznawana jest filmom pełnometrażowym wyprodukowanym poza Stanami Zjednoczonymi, w których większość dialogów nie jest w języku angielskim. Krótka lista 9 filmów ubiegających się o nagrodę zostanie ogłoszona pod koniec grudnia, zaś 14 stycznia 2016 zostanie ogłoszona oficjalna lista filmów nominowanych do nagrody. O tym, który z ponad 70 zgłoszonych filmów dostanie Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" dowiemy się podczas uroczystej gali w Dolby Theatre w Hollywood 28 lutego 2016 roku.

"Zupełnie Nowy Testament" w kinach od 1 stycznia 2016

Gdzie mieszka Pan Bóg?

W Brukseli. Z rodziną, którą tyranizuje. Największą przyjemność sprawia mu bezmyślne oglądanie telewizji, dokuczanie żonie i wymyślanie praw, które coraz bardziej komplikują ludziom życie. Do czasu. Jego córka Ea nie może go już znieść i postanawia się zbuntować. Wykrada ojcu z komputera hasła i wszystkie tajemnice, dzięki którym będzie mogła urządzić świat zupełnie od nowa.

?Zupełnie Nowy Testament? to komedia w reżyserii Jaco Van Dormaela (?Mr. Nobody?, ?Ósmy dzień?) z Benoît Poelvoorde (?Nic do oclenia?), Yolande Moreau (?Serafina?) i Catherine Deneuve w rolach głównych.

"Syn Szawła" w kinach od 22 stycznia 2016

Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando ? oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady ? na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa ? nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes ? przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

?Syn Szawła? powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu ?Shoah?, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

?Syn Szawła? to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.

"Islandzka opowieść" w kinach od 19 lutego 2016

"Zabójczyni" w kinach od 11 marca 2016

Hou Hsiao-hsien, twórca ?Podróży czerwonego balonika?, to kolejny ? po Angu Lee (?Przyczajony tygrys, ukryty smok?) i Zhangu Yimou (?Hero?, ?Dom latających sztyletów?) ? wybitny azjatycki reżyser, który ekranizuje historię z gatunku wuxia: opowieść o legendarnych wojownikach i mistrzach walki wushu.

Chiny, IX wiek n.e. 10-letnia córka generała zostaje porwana przez mniszkę, która wprowadza ją w tajniki sztuk walki, zamieniając w doskonale wyszkoloną zabójczynię. Dziewczynka jest bezwzględnie posłuszna, bez wahania eliminuje okrutnych i skorumpowanych namiestników władcy. Pewnego dnia po nieudanej misji zostaje odesłana w rodzinne strony z rozkazem zabicia mężczyzny, którego miała poślubić. Teraz jej ukochany jest potężnym przywódcą Północnych Chin i zagraża stolicy. Po 13 latach z dala od domu młoda kobieta musi skonfrontować się z rodzicami, wspomnieniami z dzieciństwa oraz długo tłumionymi uczuciami. Związana przysięgą wierności wobec przełożonej musi wybrać pomiędzy uświęconą tradycją, w której ją wychowano, a głosem serca.

"Mustang" w kinach od 1 kwietnia 2016

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz