5. American Film Festival

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa 5.edycji American Film Festival, na której Urszula Śniegowska, dyrektor artystyczna, ogłosiła tegoroczny program. Filmy zostaną zaprezentowane w 5 sekcjach w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Widzowie w ciągu pięciu festiwalowych dni będą mieli okazję zapoznać się z aż 70 propozycjami, z czego 54 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy. 

Na szczególną uwagę zasługuje Whiplash Damiena Chazelle'a, prezentowany w Cennes Foxcatcher czy Zniknięcie Eleanor Rigby:oni Neda Bensona z Jessicą Chastain, Jamesem McAvoyem i Isabelle Huppert.

 W trakcie festiwalu odbędzie się również retrospektywa Orsona Wellsa ? geniusza i szalenieca, który zrewolucjonizował filmowe medium. Będzie można zobaczyć najważniejsze dzieła reżysera, jak i te nieco zapomniane (na przykład antynazistowski film Intruz). Prawdziwym rarytasem będzie wydarzeniem specjalne - koncert grupy l?Arsenalne z wizualizacjami przygotowanymi na podstawie materiałów z półdokumentalnego filmu Wellesa o Don Kichocie.

 Na zakończenie spotkania została zaprezentowana jedna z filmowych propozycji festiwalu Krew nocy letniej Onura Tukela. Wampiryczny horror z elementami parodii dla ludzi o mocnych nerwach i dużej chęci do słuchania egzystencjalnych wynurzeń głównego bohatera, który z pewnością prezentuje ciekawe spojrzenie na możliwości kina niezależnego oraz przełamuje konwencje gatunkowe. Myślę, że we Wrocławiu odbędzie się prawdziwe święto amerykańskiego filmu.


Dodaj komentarz