28 listopada rusza IV MFFD HumanDOC!

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC to kino dokumentalne na najwyższym światowym poziomie ukazujące pogłębiony obraz świata, zmian społecznych i kulturowych, największych wyzwań współczesności i globalnych współzależności. Festiwal rozpocznie się już 28 listopada w warszawskiej Kinotece, dzień później wystartują edycje we Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty) i Poznaniu (Nowe Kino Pałacowe, CK ZAMEK). Projekcjom towarzyszyć będą m.in. spotkania z reżyserami oraz autorami Wydawnictwa Czarne i magazynu Kontynenty oraz mistrzowskie warsztaty reżyserskie i operatorskie. Nie zabraknie też konkursów dla publiczności.

Kino, które towarzyszy ci wszędzie!

Tegoroczna edycja Festiwalu HumanDOC odbywać się będzie równolegle w trzech miastach: Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Wybrane filmy festiwalowe widzowie będą mogli oglądać także w listopadzie i grudniu w kinach w kilkunastu miastach Polski oraz w całym kraju za pomocą internetowej platformy filmowej IPLEX.pl i jej aplikacji na smartphony i tablety. W tym roku nie zabraknie również filmów dostosowanych do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących. Wybrane filmy będą przez miesiąc prezentowane na Iplex.pl. Mecenasem tych projekcji jest Bank Zachodni WBK.

Najlepsze kino świata

Festiwal HumanDOC otworzy nagrodzony Oskarem w ubiegłym roku film ?Zachować twarz? o kobietach z Pakistanu, których twarze zostały oszpecone w wyniku ataków z użyciem kwasu. Mocnym punktem HumanDOC będzie najnowszy film Ollego Lamberta ? reżysera związanego z BBC, nagrodzonego m.in. Foreign Press Association dla ?Dziennikarza Roku?. Obraz ?Syria ? poza linią wroga? to najbardziej aktualny dokument o konflikcie w Syrii, obraz mocny i wstrząsający.

 Z kolei w filmie ?Zamknięte morze? włoskiego reżysera i zarazem uznanego dziennikarza Stefano Liberti widzowie wraz z migrantami z Afryki przeżyją trudną i niesamowicie niebezpieczną wyprawę przez Morze Śródziemne w poszukiwaniu lepszego losu. Esther Hertog natomiast zabierze nas do Hebronu, gdzie wśród ponad stu tysięcy Palestyńczyków mieszka około ośmiuset żydowskich radykałów. W unikalnym obrazie ?Żołnierz na dachu? reżyserka pokazuje surrealną rzeczywistość, w której wojsko, niczym Wielki Brat, obserwuje każdy krok mniejszości. Dzięki filmowi ?Od szeptu do krzyku? nominowanego do Oscara reżysera Bena Mosesa, widzowie będą mieli także możliwość poznać osobiste historie aktywistów walczących z reżimami w różnych częściach świata.

Dzięki zaangażowaniu stałych partnerów festiwalu m.in.: programowi Polska Pomoc, Przedstawicielstwu Komisji Europejskiej w Polsce i Instytutowi Stosunków Międzynarodowych UW na nie zabraknie tez bezpłatnych wejściówek na wszystkie projekcje filmowe - do wygrania w konkursach funpage festiwalu (standardowa cena biletu to 5 zł).

  Festiwal możliwości

HumanDOC jest nie tylko ucztą dla widza, daje również możliwości filmowcom. Podczas festiwalu odbędą warsztaty operatorskie ?Canon w filmie dokumentalnym?. Filip Kovčin i Robert Woźniak wprowadza uczestników w tajniki filmowania aparatem fotograficznym, będzie również możliwość przetestowania najnowszego sprzętu. Z kolei podczas mistrzowskich warsztatów reżyserskich pt. ?Małe historie, wielkie tematy?/ ?Small Stories, Big Subjects? Olly Lambert, brytyjski reżyser, podzieli się doświadczeniem w zakresie realizacji filmów dokumentalnych w rejonach objętych wojnami i konfliktami. Warsztaty i inne wydarzenia towarzyszące są otwarte i bezpłatne.

 Szczegóły:

 W roku 2013 Festiwal HumanDOC obejmować będzie:

- podczas Festiwalu w Warszawie w Kinotece 28.11.-01.12.2013. oraz we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty i Poznaniu w Centrum Kultury Zamek w dniach: 29-30.11.2013. - w Internecie, na platformie Iplex.pl, (tutaj poza tradycyjnymi emisjami filmów, zaprezentujemy osobny blok filmów dostosowanych do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących, 28.11-31.12.2013). - w kinach w 11 miastach w całej Polsce, listopad-grudzień 2013. - na smartphonach i tabletach - za pośrednictwem aplikacji Iplex użytkownicy smartphonów będą mogli oglądać nasze filmy, listopad-grudzień 2013. - na ekranach w samolotach linii lotniczych LOT - wybrane filmy dostępne będą w styczniu 2014. Wydarzenia towarzyszące: - Spotkania z autorami filmów ? szczegóły na www.humandoc.net - Spotkania z autorami Wydawnictwa Czarne i magazynu Kontynety - szczegóły na www.humandoc.net - Mistrzowskie Warsztaty Reżyserskie ? prowadzone przez Ollego Lamberta we Wrocławiu i Warszawie. - Warsztaty Operatorskie Canon ? sztuka filmowania aparatem fotograficznym ? warsztaty dla profesjonalistów i półprofesjonalistów. - Konkursy dla publiczności ? do wygrania bezpłatne wejściówki na festiwal w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, książki i audiobooki Wydawnictwa Czarne. Szczegóły na www.facebook.com/HumanDoc. Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz