27-29 listopada Dni Nagrody LUX w Kinie Muranów – zobacz finalistów filmowej nagrody Parlamentu Europejskiego

Gutek Film oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce zapraszają w dniach 27-29 listopada do warszawskiego kina Muranów na pokazy filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2014. Każdego dnia zostanie pokazany jeden z filmów z finałowej trójki, a 28 listopada przed filmem GIRLHOOD odbędzie się debata na temat ?Gdzie jest widownia? Europejskie filmy i ich publiczność?.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny

Wejściówki na seanse można odbierać od 24 listopada w kasie kina Muranów w godz. 10.00 - 20.30. Liczba biletów na każdy seans jest ograniczona.

Opisy filmów wchodzących w skład przeglądu:

CLASS ENEMY (RAZREDNI SOVRAŽNIK), reż. Rok Biček, Słowenia 27 listopada, godz. 19:00

Z powodu ogromnych różnic w postrzeganiu tego, czym jest życie, relacja między uczniami a ich nowym nauczycielem języka niemieckiego staje się nie do zniesienia. Emocje biorą górę nad myśleniem, a świadomość, że nie wszystko jest czarno-białe, nadchodzi zbyt późno.

GIRLHOOD (BANDE DE FILLES), reż. Céline Sciamma, Francja 28 listopada, godz. 19:00 (projekcja filmu poprzedzona debatą)

Przytłoczona swoją rodziną, zerowymi perspektywami w szkole oraz zachowaniem chłopaków rządzących osiedlem, na którym mieszka, Marieme zaczyna nowe życie po spotkaniu grupy trzech wyzwolonych dziewcząt. Dziewczyna zmienia imię i styl oraz rzuca szkołę, szukając akceptacji w gangu w nadziei, że przyniesie jej to wolność.

IDA, reż. Paweł Pawlikowski, Polska, Dania 29 listopada, godz. 19:00

Polska, 1962 r. Anna jest śliczną osiemnastoletnią kobietą, przygotowującą się do złożenia ślubów w zakonie, w którym mieszka od dziecka, gdy została sierotą. Dowiaduje się, że ma żyjącą krewną, którą musi odwiedzić przed złożeniem ślubów zakonnych ? siostrę matki o imieniu Wanda. Obie kobiety wyruszają we wspólną podróż, odkrywając prawdę o sobie i swojej przeszłości.

Zapraszamy na tegoroczne Dni Nagrody LUX oraz na debatę 27-29 listopada 2014 w Kinie Muranów

Nagroda Filmowa LUX została ustanowiona w 2007 roku i przyznawana jest corocznie przez Parlament Europejski. Przyświecają jej dwa główne cele: skierowanie debaty publicznej na Unię Europejską i jej politykę oraz wsparcie rozpowszechniania (ko)produkcji europejskich na terenie Unii.

Dni Nagrody LUX, organizowane w ponad 40 miastach Europy, to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie kulturowe przekraczające granice państw. Filmy zostaną wyświetlone we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a projekcje zostaną opatrzone napisami w 24 językach UE, tak aby wszyscy obywatele mieli możliwość ich obejrzenia oraz wzięcia udziału w dyskusji nad tematami, które poruszają. 17 grudnia jeden z trzech finałowych filmów otrzyma główną nagrodę Parlamentu Europejskiego dla najlepszego europejskiego filmu 2014 roku. Jej wręczenie odbędzie się w siedzibie Parlamentu w Strasburgu.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz