21. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW – Znamy pierwsze tytuły!

?Timbuktu?, ?Plemię?, ?Jestem Femen? i ?Ognie w polu?  na 21. Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów

Znamy już pierwsze tytuły filmów, które pojawią się na 21. Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów, który od 10 do 19 kwietnia odbędzie się w warszawskim kinie Praha.  Jedną z największych sensacji festiwalu będzie projekcja francusko-mauretańskiego filmu pt. ?Timbuktu? w reżyserii Abderrahmane'a Sissako. Obraz Sissako to jeden z pięciu filmów nominowanych do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, który triumfował także w trakcie tegorocznej, 40. edycji Cezarów ? nagród przyznawanych przez francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Oprócz nagrody dla najlepszego filmu, "Timbuktu" uhonorowano Cezarami za najlepszy montaż, zdjęcia, dźwięk, muzykę i scenariusz, a reżyser filmu otrzymał statuetkę za reżyserię.

Akcja  ?Timbuktu? dzieje się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści, którzy narzucają mieszkańcom terrorystyczny reżim. Mieszkańcom nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów.

Kolejna, znakomita propozycja festiwalu Wiosna Filmów to eksperymentalny film, okrzyknięty arcydziełem kina minimalistycznego pt. ?Plemię? w reżyserii Myrosława Słaboszpyckiego. Mocny i wstrząsający obraz, w całości opowiedziany w języku migowym, bez napisów ani lektora, był już pokazywany i nagradzany na kilkudziesięciu festiwalach filmowych.  Głównym bohaterem filmu jest niesłyszący Sergiej, który zaczyna naukę w szkole dla głuchoniemych. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem ? szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się członkowie Plemienia. Przemoc, napady, prostytucja - tak wygląda ich codzienność. W polskich kinach ?Plemię? zadebiutuje 29. maja.

W programie festiwalu pojawi się również kino azjatyckie. Widzowie Wiosny Filmów zobaczą zakwalifikowany do konkursu głównego prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji japoński film pt. ?Ognie w polu?  w reżyserii Shin?ya Tsukamoto, twórcy kultowego body horroru ? ?Tetsuo: człowiek z żelaza? . Wiosna Filmów jest pierwszym festiwalem filmowym w Polsce, na którym będzie można zobaczyć jego najnowszy film. ?Ognie w polu? to bez wątpienia jeden z najmocniejszych filmów, jakie oglądaliśmy w ostatnich latach w kinie. Krytycy już orzekli, że tak silnie oddziałującego na widzów antywojennego filmu nie było od czasu wybitnego ?Szeregowca Ryana? Stevena Spielberga. Dzieła obu filmowców łączą silna krytyka wojny, bezwzględne ukazanie jej koszmaru i niesamowite efekty specjalne.

Oprócz filmów fabularnych na 21. Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów będzie można również zobaczyć dokumenty. Jeden z nich to szwajcarski film pt. ?Jestem Femen?, nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Nyonie, przedstawiający fenomen ukraińskiego kobiecego ugrupowania, tytułowego Femen. Reżyser, Alain Margot w swoim filmie analizuje organizację Femenu, ujawnia sekrety tworzenia protestów, slogany, taktykę i strategię ?sekstremizmu?. Pozwala widzowi poznać myśli i doświadczenia działaczek żyjących w świecie nieustannych prowokacji. W filmie poznajemy życie jednej z współzałożycielek Femenu, Oksany Szaczko, która zanim została aktywistką i inicjatorką półnagich protestów, myślała o wstąpieniu do? zakonu.

Stałym punktem festiwalu Wiosna Filmów są spotkania z twórcami polskich filmów, które zdobyły uznanie publiczności festiwalowej. Poprowadzi je, podobnie jak w roku ubiegłym, krytyk filmowy i publicysta tygodnika ?Polityka? ? Janusz Wróblewski. Widzowie festiwalu Wiosna Filmów będą mogli porozmawiać, między innymi, z twórcami filmów ?Małe stłuczki? i ?Kebab i horoskop?. Pełna lista autorskich spotkań z twórcami największych polskich hitów festiwalowych, zostanie ogłoszona na tydzień przed festiwalem.

21. edycja Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów odbędzie się w warszawskim kinie Praha od 10 do 19 kwietnia. Cena biletu na jeden seans pozostaje taka sama, jak w poprzednich latach, czyli 7 złotych. Wiosna Filmów to festiwal, w trakcie którego prezentowane są najlepsze i najciekawsze filmy oklaskiwane i nagradzane na największych międzynarodowych festiwalach filmowych. Szczegółowy program projekcji oraz innych wydarzeń towarzyszących 21. Festiwalowi Filmowego WIOSNA FILMÓW będzie  dostępny  na stronach internetowych: www.wiosnafilmow.pl i www.facebook.com/wiosnafilmow.

Szczegółowy harmonogram seansów pojawi się na tydzień przed festiwalem.

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz