20-22 listopada Dni Nagrody LUX w Kinie Muranów – zobacz finalistów filmowej nagrody Parlamentu Europejskiego!

20-22 listopada zapraszamy na Dni Nagrody LUX w Kinie Muranów. Zobacz filmy nominowane do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Gutek Film zapraszają w dniach 20-22 listopada do warszawskiego kina Muranów na pokazy filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2015. Każdego dnia zostanie pokazany jeden z filmów z finałowej trójki, a 20 listopada przed filmem "Mustang" odbędzie się debata na temat ?Europejskie kino jako uniwersalny język Unii Europejskiej: co mamy do powiedzenia??.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny

Wejściówki na seanse można odbierać od 16 listopada w kasie kina Muranów w godz. 10:00 - 20:30. Liczba biletów na każdy seans jest ograniczona.

MUSTANG, reż. Deniz Gamze Ergüven 20 listopada (piątek), godz. 19:00 (projekcja filmu poprzedzona debatą)

Francuski kandydat do Oscara. Debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie ? wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna ?znać swoje miejsce?, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu. Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrow od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczkiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej ?pozbyć się problemu? i wydać je za mąż ? decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

MEDITERRANEA, reż. Jonas Carpignano 21 listopada (sobota), godz. 19:00

Ayiva mieszka w Burkina Faso wraz z siostrą i córką. Pewnego dnia opuszcza rodzinne strony i razem ze swoim najlepszym przyjacielem Abasem postanawiają dotrzeć do Europy by znaleźć tam lepsze życie. To jednak dopiero pierwszy akt dramatu. Mężczyźni dotrą do Włoch, ale wskutek narastającej wrogości lokalnej społeczności sytuacja stanie się niebezpieczna. Zdeterminowany, by zostać i zaadaptować się w nowym środowisku, Ayiva spróbuje załagodzić sytuację, ale koszt tego będzie wysoki.

LEKCJA (Urok), reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov 22 listopada (niedziela), godz. 19:00

W szkole w niedużym bułgarskim miasteczku uczy młoda nauczycielka, Nadieżda. Nie może wyjść ze zdziwienia, kiedy pewnego dnia odkrywa, że w swojej klasie ma złodzieja. Od tej pory za wszelką cenę próbuje się dowiedzieć, kim jest, by dać mu lekcję o różnicy w czynieniu dobra i zła. Chce go nauczyć, jak wybierać w życiu właściwe rozwiązania, a odrzucać te, które są moralnie wątpliwe. Jednak kiedy wierzyciel zwróci się do niej o szybki zwrot długu, sama stanie przed podobnym zagadnieniem. Jak rozwiąże kwestie moralności, kiedy zmieni się jej perspektywa?

Nagroda Filmowa LUX została ustanowiona w 2007 roku i przyznawana jest corocznie przez Parlament Europejski. Przyświecają jej dwa główne cele: skierowanie debaty publicznej na Unię Europejską i jej politykę oraz wsparcie rozpowszechniania (ko)produkcji europejskich na terenie Unii.

Dni Nagrody LUX, organizowane w ponad 40 miastach Europy, to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie kulturowe przekraczające granice państw. Filmy zostaną wyświetlone we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a projekcje zostaną opatrzone napisami w 24 językach UE, tak aby wszyscy obywatele mieli możliwość ich obejrzenia oraz wzięcia udziału w dyskusji nad tematami, które poruszają. 24 listopada 2015 jeden z trzech finałowych filmów otrzyma główną nagrodę Parlamentu Europejskiego dla najlepszego europejskiego filmu 2015 roku. Jej wręczenie odbędzie się w siedzibie Parlamentu w Strasburgu.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz