2. Praskie Lato Filmowych Przedpremier – 23-25 czerwca w Kinie Praha!

Kino Praha zaprasza na drugą edycję przeglądu ?Praskie Lato Filmowych Przedpremier?. Od 23 do 25 czerwca będzie można zobaczyć najlepsze tytuły kina artystycznego, które oficjalną premierę będą miały dopiero w drugiej połowie 2014. Bilety tylko 7 złotych! Po sukcesie pierwszej edycji przeglądu ? ?Praskiego Lata Filmowych Przedpremier? Kino Praha proponuje kolejną dawkę przedpremierowych emocji. W ramach przeglądu będzie można zobaczyć tytuły, które swoją polską premierę będą miały dopiero w drugiej połowie 2014 roku. Wybrane filmy wcześniej można było oglądać na festiwalach filmowych m.in. w Szanghaju, Karlowych Warach, Chicago oraz 20. Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów, gdzie zostały docenione zarówno przez publiczność, jak i krytyków filmowych.

W programie przeglądu pojawią się najnowsze produkcje od estońskiego ?Kertu ? miłość jest ślepa? (Nagroda Publiczności m.in. na festiwalu w Arras) do czeskiej produkcji Jan Hřebejk ?Po ślubie?, za który to film Hřebejk otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu filmowym w Karlowych Warach. Widzowie obejrzą również ?Czerwony i niebieski? w reżyserii Giuseppe Piccioniego przedstawiający historię młodego nauczyciela, pełnego dobrych chęci i wiary w uczniów, dla którego wzorem jest John Keating ? postać kreowana przez Robina Williamsa w ?Stowarzyszeniu umarłych poetów?. ?Banklady? to tytuł oparty na prawdziwej biografii pierwszej w historii Niemiec kobiety napadającej na banki. Na ubiegłorocznym festiwalu w Chicago film pokazywany w konkursie międzynarodowym zdobył nagrodę dla najlepszej aktorki. Pogoń za marzeniami o lepszym życiu to kolejny tytuł czyli ?Złota klatka? w reżyserii Diego Quemada-Dieza. Film triumfował na rozdaniu 56. Ariel Awards. Produkcja zebrała aż 9 nagród! Ceremonia wręczenia przyznawanych przez Meksykańską Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej nagród odbyła się pod koniec maja br. Ostatni tytuł przeglądu to zwycięzca ubiegłorocznych festiwali w Soczi i Cottbus oraz zdobywca GRAND PRIX ostatniej edycji Festiwalu Sputnik nad Polską ? film pt.: ?Geograf przepił globus? (reż. Aleksandr Wieledinskij).

?2.Praskie Lato Filmowych Przedpremier? - PROGRAM PRZEGLĄDU

Cena biletu ? 7 zł 23 czerwca (poniedziałek) godz.18:15 ? Czerwony i niebieski godz. 20:30 ? Złota klatka

24 czerwca (wtorek) godz.18:15 ? Kertu ? miłość jest ślepa godz.20:30 ? Banklady

25 czerwca (środa) godz. 18:15 ? Geograf przepił globus godz. 20:30 ? Po ślubie

2.?Praskie Lato Filmowych Przedpremier? ? szczegółowy opis filmów: CZERWONY I NIEBIESKI, reż. Giuseppe Piccioni, Włochy, 2012, 98 min. Sensacja ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Szanghaju i hit włoskich kin. Film zyskał uznanie krytyki i nominację do nagrody włoskiego przemysłu filmowego, David di Donatello. Do szkoły średniej w Rzymie trafia początkujący nauczyciel, Giovanni Prezioso. Pełen dobrych chęci i wiary w uczniów chciałby być jak Robin Williams w ?Stowarzyszeniu umarłych poetów?. Zamiast tego musi mierzyć się z obojętnością klasy. Jego przewodnikiem staje się profesor Fiorito, kiedyś wspaniały wykładowca, obecnie wypalony cynik, marzący już tylko o emeryturze albo samobójstwie. Szkołą zarządza Giuliana. Boryka się z obojętnością rodziców, niechęcią władz i tysiącem spraw administracyjnych. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia na sali gimnastycznej znajduje Adama, jednego z najlepszych uczniów szkoły. Chłopiec porzucony przez matkę nie ma, co z sobą począć. Ryzykując swój autorytet Giuliana postanawia mu pomóc. Tymczasem na drodze profesora Fiorito staje jego dawny uczeń, a Prezioso musi zmierzyć się ze zbuntowaną uczennicą. Błędy w szkolnych pracach nauczyciele bez trudu oznaczali kolorami, czerwonym i niebieskim, to w jaki sposób poprowadzą swoje życie nie jest jednak takie łatwe?

PO ŚLUBIE, reż. Jan Hřebejk , Czechy/Słowacja, 2013, 92 min. Film miał światową premierę na ubiegłorocznym festiwalu w Karlowych Warach, gdzie Jan Hřebejk zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera. Obraz był nominowany do pięciu Czeskich Lwów, nagród czeskiego przemysłu filmowego. Tereza i Radim stają na ślubnym kobiercu. Oboje dźwigają duży bagaż doświadczeń, chcą jednak spróbować jeszcze raz i są przekonani, że tym razem znajdą utracone szczęście. Uroczystość odbywa się w piękny, słoneczny dzień, wśród urokliwych krajobrazów w posiadłości rodziców Terezy. Nowy etap życia nowożeńców rozpoczyna się więc wspaniale, a oni sami z pozoru są parą idealną. Niespodziewanie na przyjęciu zjawia się tajemniczy nieproszony gość. Reżyser próbuje wprowadzić element dwuznaczności do aktu małżeństwa, jako wydarzenia zmieniającego życie, które zwykle kojarzymy z pozytywnymi emocjami. Dotyczy to również jego bohaterów, których pozornie atrakcyjne życie stopniowo zaczyna ujawniać mroczne sekrety.

BANKLADY, reż. Christian Alvart, Niemcy, 2013, 118 min. Na ubiegłorocznym festiwalu w Chicago film pokazywany w konkursie międzynarodowym zdobył nagrodę dla najlepszej aktorki. Scenariusz oparto na prawdziwej biografii pierwszej w historii Niemiec kobiety napadającej na banki. Gisela Werler ma 30 lat, pracuje w wytwórni tapet, mieszka z rodzicami i prowadzi monotonne życie reprezentantki klasy średniej, jak wiele kobiet w Niemczech Zachodnich lat 60. XX w. Ale ona ma marzenie: Capri. Szansa jego spełnienia pojawia się wraz z czarującym Hermannem, taksówkarzem okradającym banki. Zakochana po uszy Gisela błaga, żeby ją zabrał ze sobą i podczas napadu sama okazuje się utalentowanym rabusiem. Tak zaczyna się historia osławionego duetu, Bonnie i Clyde?a przedmieść Hamburga, którym po piętach depcze inspektor Fischer.

ZŁOTA KLATKA , reż. Diego Quemada-Diez, Hiszpania/Meksyk/Gwatemala, 2013, 110 min. W 2013 r. film zwyciężył w konkursach na festiwalach m.in. w Mar del Plata i Zurychu. Zdobył również nagrodę ?A Certain Talent Prize? dla obsady w sekcji Un Certain Regard podczas MFF Cannes 2013. Sara, nastolatka z Gwatemali, obcina włosy, przebiera się za chłopca i wraz z przyjaciółmi Juanem i Samuelem wyrusza w ekscytującą i niezwykle niebezpieczną podróż na osławionej trasie pociągami towarowymi do Los Angeles. Mają nadzieję na lepsze życie w USA, gonią za marzeniem nie zdając sobie sprawy, że może zupełnie nie być tym, czym się wydaje. Rodzące się uczucie do indiańskiego chłopca Chauka, którego Sara spotyka w drodze, przynosi gniew i rozgoryczenie. Jednak w konfrontacji ze śmiertelnym zagrożeniem ze strony bandytów i skorumpowanych stróżów prawa, grupa nastolatków dostaje solidną lekcję przyjaźni i lojalności.

GEOGRAF PRZEPIŁ GLOBUS, reż. Aleksandr Wieledinskij, Rosja, 2013, 120 min. Obraz zwyciężył na ubiegłorocznych festiwalach w Soczi i Cottbus. Wiktor jest z wykształcenia biologiem, ale z powodu kłopotów finansowych zatrudnia się jako nauczyciel geografii. Wyjeżdża z rodziną na odludzie, do dalekiego miasta Perm, u stóp Uralu na granicy Europy i Azji. Pierwsze dni w szkole przynoszą rozczarowanie ? praca z nastolatkami to spore wyzwanie, uczniowie są niesforni, a z nauczycielami nie można się dogadać. Jedyne wytchnienie znajduje w domu, u boku córki i ukochanej żony. Do czasu, kiedy ta zaczyna mówić o rozwodzie. Wiktor czuje się coraz bardziej niezrozumiany, samotny i sfrustrowany. Aż pewnego dnia w sąsiedztwie zjawia się jego stary kumpel. Dla podniesienia na duchu rozpoczynają wspólne sesje alkoholowe. Życie staje się bardziej kolorowe, pojawiają się kobiety. Wkrótce odmieniony nauczyciel zabiera klasę na szaloną wyprawę i spływ rwącą rzeką?

KERTU- MIŁOŚĆ JEST ŚLEPA, reż. Ilmar Raag, Estonia 2013, 97 min. Tytułowa Kertu mieszka wraz z rodzicami w niewielkiej estońskiej wsi. Na pierwszy rzut oka widać, że nie pasuje do swojego otoczenia. Nie ma przyjaciół i z nikim nie rozmawia. Jej wycofanie i nieśmiałość spotykają się z drwiną mieszkańców i agresją ojca, który przypisuje jej chorobę psychiczną. Kertu pogłębia swoje nieprzystosowanie w lokalnej społeczności i wydaje się żyć we własnym świecie. Mimo 30 lat ma aparycję i delikatność dziecka, a rodzice traktują ją tak, jakby nigdy nie dorosła. Dziewczyna jest listonoszką i pewnego dnia doręcza kartkę pocztową chłopakowi, który wpadł jej w oko. Jest to wiersz ? wyznanie miłosne, które dla niego napisała. Jej wybrankiem jest lokalny zawadiaka, Villu, za którym ciągnie się opinia kobieciarza i pijaka. Czy dziewczyna widzi w mężczyźnie coś, czego nikt inny nie dostrzega? Historia uczucia niemożliwego, które połączyło tych dwojga, podbiła serca widzów na wielu festiwalach (Nagroda Publiczności m.in. na Festiwalu w Arras). Film odniósł również ogromny sukces w estońskich kinach, zdobywając tytuł najpopularniejszego filmu rodzimej produkcji wyświetlanego w Estonii.

Zapraszamy na ?2. Praskie Lato Filmowych Przedpremier? od 23 do 25 czerwca w Kinie Praha!

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz