16 nominacji do Orłów dla filmów z oferty dystrybucyjnej Kino Świat

Ogłoszono nominacje do Orłów ? nagród Polskiej Akademii Filmowej. Aż 16 z nich przypadło filmom, które w 2014 roku wprowadziła do kin firma Kino Świat. ?Miasto 44? zdobyło siedem nominacji, ?Pod Mocnym Aniołem? ? cztery, ?Pani z przedszkola? ? trzy. 

Dzisiaj, 5 lutego ogłoszone zostały nominacje do Orłów ? nagród Polskiej Akademii Filmowej. 16 z nich przypadło filmom z oferty dystrybucyjnej Kino Świat. ?Miasto 44? wyróżnione zostało aż ośmioma nominacjami. Film Jana Komasy ma szanse na statuetki w kategoriach: Najlepszy Film (Jan Komasa), Najlepsza Reżyseria (Jan Komasa), Najlepsza Główna Rola Kobieca (Zofia Wichłacz), Najlepsze Zdjęcia (Marian Prokop), Najlepsza Scenografia (Grzegorz Piątkowski, Marek Warszewski), Najlepszy Montaż (Michał Czarnecki) oraz Najlepsze Kostiumy (Magdalena Rutkieiwcz-Luterek, Dorota Roqueplo). Zofia Wichłacz będzie walczyć także o statuetkę w kategorii Odkrycie Roku za rolę w ?Mieście 44?.

Obraz ?Pod Mocnym Aniołem? Wojciecha Smarzowskiego ? laureata Orła za Najlepszy Film w 2012 roku za ?Różę?, otrzymał cztery wyróżnienia. Film  ten ma szansę na zwycięstwo w czterech kategoriach: Najlepsza Główna Rola Męska (Robert Więckiewicz), Najlepszy Scenariusz (Wojciech Smarzowski), Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska (Arkadiusz Jakubik) oraz Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca (Kinga Preis).

Komedia Marcina Krzyształowicza ?Pani z przedszkola?, zdobywcy Orła dla Najlepszego Filmu za ?Obławę? w 2013 roku, powalczy o statuetki za: Najlepszą Główną Rolę Kobiecą (Agata Kulesza), Najlepszą Drugoplanową Rolę Męską (Adam Woronowicz) i Najlepszą Drugoplanowa Rolę Kobiecą (Karolina Gruszka). Wreszcie ?Obce ciało? Krzysztofa Zanussiego również zostało dostrzeżone przez decydentów z Polskiej Akademii Filmowej. Film uznanego reżysera otrzymał nominację za Najlepszą Muzykę w wykonaniu nieżyjącego już Wojciecha Kilara. Zwycięzców poznamy na uroczystej gali, która zaplanowana jest na 2 marca 2015 roku.

?MIASTO 44?

Warszawa, lato 1944. Stefan (Józef Pawłowski) opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec - oficer Wojska Polskiego - zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla, z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu, jednak - kiedy tylko nadarza się okazja - wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama (Anna Próchniak), sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli, z którą przyjaźni się od dziecka. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie, mając nadzieję, że po wojnie będą razem. Ale to za sprawą spotkania z subtelną i wrażliwą Biedronką (Zofia Wichłacz) Stefan zazna smaku pierwszej, młodzieńczej miłości. Jednak Stefanowi i Biedronce nie jest dane zbyt długo cieszyć się wzajemnym zauroczeniem.

?POD MOCNYM ANIOŁEM?

W ?Pod Mocnym Aniołem? Więckiewicz wcielił się w Jerzego, który jest pisarzem i alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna pić... Wkrótce trafia na odwyk, gdzie spotyka doktora Granadę (Andrzej Grabowski), personel (m.in. Iza Kuna, Robert Wabich) i innych pacjentów (Jacek Braciak, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Krzysztof Kiersznowski), którzy tworzą niezwykle barwną galerię postaci. Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. Swoje historie, zabawne i niekiedy wstrząsające, opowiedzą: reżyser, ksiądz, menelka, policjant, kierowca TIR-a, farmaceutka, robotnik, fryzjerka i inni. Wszyscy piją, bo picie to nasz sport narodowy.

?PANI Z PRZEDSZKOLA?

?Pani z przedszkola? to ujmujący błyskotliwym poczuciem humoru i fenomenalnym aktorstwem (Agatę Kuleszę wspierają Adam Woronowicz, Marian Dziędziel, Karolina Gruszka, Łukasz Simlat i Krystyna Janda), niezwykle barwny obraz rodziny, której życie z dnia na dzień staje na głowie, gdy wkracza w nie przedszkolanka syna, piękna i tajemnicza Karolina. To za jej sprawą rodzice chłopca ? zapalony konstruktor (Adam Woronowicz) i jego romantyczna małżonka (Agata Kulesza) zrozumieją, że przez wszystkie lata małżeństwa tak naprawdę niewiele o sobie wiedzieli.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz