16 grudnia ?Dziadek do orzechów? na żywo z Royal Opera House w Multikinie!

Multikino i British Council zapraszają na transmisję sezonu 2015/2016 Royal Opera House. 16 grudnia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zobaczymy na żywo balet ?Dziadek do orzechów? - najbardziej znane dzieło Piotra Czajkowskiego. Transmisja odbędzie się w 15 wybranych kinach sieci Multikino.

Royal Opera House to jeden z najważniejszych gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta ? w dzielnicy Covent Garden, siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet). Do dziś Opera Królewska, obok takich teatrów jak Teatro alla Scala, Opera Wiedeńska, Gran Teatre del Liceu i Metropolitan Opera, należy do najpiękniejszych i najznakomitszych budynków operowych świata, gdyż od początku istnienia teatr ściąga tłumy widzów z różnych zakątków świata. Na tej scenie występowało i występuje wielu polskich artystów, takich jak: Ewa Podleś, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, Aleksandra Kurzak.

Dziadek do orzechów Kiedy Aleksander Dumas (ojciec) przeczytał ?Dziadka do orzechów i Króla Myszy? E.T.A Hoffmanna, nazwał go ?najpiękniejszą baśnią?, natychmiast tłumacząc ją na francuski. Właśnie tę wersję przeczytali kompozytor Piotr Czajkowski i choreograf Marius Petipa i tak powstał słynny balet. Najpopularniejszy tytuł świata, którego premiera odbyła się w 1892 w Teatrze Maryjskim w Petersburgu, natychmiast podbiła serca widzów. 16 grudnia o 20:15 zobaczymy transmisję Dziadka do orzechów w wyjątkowej obsadzie z Opery Królewskiej w Londynie. Data transmisji: 16 grudnia, 20:15 Czas trwania: ok 145 min. (w programie 1 przerwa) Choreografia Peter Wright w oparciu o Lwa Iwanowa Muzyka Piotr Czajkowski Dyrygent Boris Gruzin Oryginalny scenariusz Marius Petipa Produkcja i scenariusz Peter Wright Scenografni Julia Trevelyan Oman Oświetlenie Mark Henderson Konsultant produkcji Roland John Wiley

Obsada: Balet Królewski Klara Francesca Hayward Wieszczka cukrowa Lauren Cuthbertson Książę Matthew Golding Drosselmeyer Gary Avis Hans Peter (Dziadek do orzechów) Alexander Campbell Orkiestra Orkiestra Opery Królewskiej Koncertmistrz Peter Manning

Streszczenie Libretta: Balet w trzech aktach z epilogiem.

Akt I Obraz 1 Salon w domu rodziców Klary. Rodzice kończą ubieranie choinki; wchodzi Klara z bratem, a za nimi zaproszone dzieci. Wszystkie dzieci otrzymują na gwiazdkę lalki (taniec lalek). Przybywa również radca Drosselmeyer, który wręcza Klarze piękną lalkę, a jej bratu żołnierzyka. Zbliża się pora, aby iść spać, lecz Klara zaczyna grymasić. Wówczas radca daje jej nową zabawkę: jest nią dziadek do orzechów. Zachwycona Klara tańczy polkę, po czym układa zabawkę w koszyku i usypia przy dźwiękach kołysanki. Na zakończenie wieczoru dorośli tańczą taniec zwany "Grossvater", następnie żegnają się z gospodarzami i odchodzą ze swymi dziećmi. Dom zapada w sen. Po chwili do pustego salonu wkrada się Klara w nocnej koszuli. Bije północ. Sowa na zegarze zamienia się w Drosselmeyera i ze wszystkich kątów wybiegają myszy, których Klara panicznie się boi. Nagle Dziadek do orzechów ożywa, wzywa na pomoc ołowianych żołnierzyków i stacza zwycięski bój z myszami. Klara, widząc grożące Dziadkowi niebezpieczeństwo, rzuca pantofelkiem w Króla Myszy i mysie wojsko ucieka w popłochu. Uratowany Dziadek do orzechów przeistacza się w pięknego księcia i pragnąc okazać dziewczynce wdzięczność, zaprasza ją w fantastyczną podróż.

Obraz 2 Salon zamienia się w ośnieżony las, gnomy z pochodniami witają Klarę i Księcia. Pada śnieg (walc śnieżynek).

Akt II Zaczarowana kraina słodyczy. Wchodzi Wieszcza Cukrowa w otoczeniu barwnego orszaku. Na różowej rzece z lemoniady Klara i Książę płyną w ciągnionej przez delfiny łodzi. Wita ich Mistrz Ceremonii. Na znak dany przez Wieszczkę Cukrową pojawia się zastawiony słodyczami stół i rozpoczynają się popisy taneczne, symbolizujące różne smakołyki: czekolada - Taniec hiszpański,  kawa - Taniec arabski i Taniec wschodni, herbata - Taniec chiński, Trepak, Taniec z fujarkami, Taniec błazenków wokół Matki Gigogne, Grand ballabile - walc kwiatów, Grand pas de deux Wieszczki Cukrowej i Księcia, ogólna Koda.

Balet kończy się apoteozą na tle kolorowych fontann.

Transmisje z Royal Opera House 2015/2016 zobaczymy w następujących 15 kinach tylko w sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze. Bilety: Warszawa Ursynów i Warszawa Złote Tarasy: 45 zł - bilet normalny 40 zł - bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją) 35 zł - Bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób) Pozostałe kina: 40 zł - bilet normalny 35 zł - bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją oraz Seniorów) 30 zł - bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)

Bilety już w sprzedaży w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz