15-minutowa owacja na stojąco, zachwyceni krytycy! ?11 minut? Skolimowskiego najlepszym filmem festiwalu w Wenecji!”

?To najlepszy film, jaki widzieliśmy do tej pory w Wenecji?. ?Mistrzowski?. ?Arcydzieło!?. Polskie kino rzuciło wyzwanie Hollywood ? pisali zachodni krytycy po światowej premierze ?11 minut? Jerzego Skolimowskiego. Wczorajszy pokaz filmu nagrodzono trwającymi kwadrans owacjami na stojąco i okrzyknięto jednym z faworytów do nagród 72. Festiwalu w Wenecji!

Do głosów entuzjastycznych głosów Anny Franklin i Luisa Martineza przyłączyli się recenzenci La Repubblica: ?Prawdziwe kino! Piorunujący thriller, który wybrzmiewa w rytmie rapu? oraz Il Sole 24 Ore: ?Z robiącą wrażenie siłą obrazu i dźwięku Skolimowski tworzy thriller, który trzyma w ogromnym napięciu, w którym suspens rośnie z upływem minut i w którym nie zostawia się widza ani na chwilę w spokoju. Wiele osób obecnych w Wenecji, przede wszystkim w mediach społeczościowych, domaga się dla filmu nagrody, która również tym razem byłaby bardzo zasłużona?.

W podobnym duchu wyrażają się także polscy krytycy, m.in. Barbara Hollender (?Wyrasta na jednego z faworytów festiwalu?) oraz Tadeusz Sobolewski. ??11 minut? faktycznie zasługuje na Lwa. Jak dotąd nie widać lepszego kandydata? ? pisał dziennikarz. ?Konferencja prasowa ?11 minut? nie była długa, ale miała przebieg triumfalny. ?To najlepszy film festiwalu, godny Złotego Lwa? ? wywodził włoski krytyk. ?Od czasu ??Zabriskie Point?? Antonioniego nie widziałem mocniejszego apokaliptycznego finału?? ? czytamy w weneckiej relacji Sobolewskiego.

Sam reżyser pytany o przesłaniu swojego obrazu odpowiadał następująco. ?Życie jest skarbem, ale my uświadamiamy to sobie wtedy, gdy je tracimy. Wykorzystujmy je jak najlepiej, póki żyjemy? ? mówił o ?11 minutach? i zapewniał, że dobrze bawił się w czasie ich realizacji. Gdy jeden z uczestników spotkania powiedział twórcy, że o ile poprzednio nakręcił ?Essential Killing? (2010), teraz popełnił ?Essential Filming?. Autor nie zaprzeczył. ?Jeśli wierzyć bukmacherom, ?11 minut? ma duże szanse na główną nagrodę 72. edycji festiwalu filmowego w Wenecji. Jeśli ufać oklaskom po premierze i reakcjom dziennikarzy na konferencji prasowej, szanse te są jeszcze większe? ? podsumował sprawę Onet.

"11 minut" w kinach od 23 października 2015

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz