?11 minut? polskim kandydatem do Oscara! Jerzy Skolimowski z szansami na najbardziej pożądaną statuetkę filmową świata.

Powołana przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską Komisja Oscarowa jednogłośnie wybrała film ?11 minut? w reż. Jerzego Skolimowskiego na polskiego kandydata do Oscara w kategorii ?Najlepszy Film Nieanglojęzyczny?. Wyróżnioną Nagrodą Specjalną Jury 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz Nagrodą Jury Młodzieżowego 72. Festiwalu w Wenecji produkcję wprowadzi na ekrany firma Kino Świat. ?11 minut? to piąty po ?Z odzysku? Sławomira Fabickiego, ?Sztuczkach? Andrzeja Jakimowskiego, ?W ciemności? Agnieszki Holland i ?80 milionach? Waldemara Krzystka film z oferty lidera krajowej dystrybucji, kandydujący do zmagań o najbardziej pożądaną statuetkę filmową świata ? Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

?Wybraliśmy film jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych polskich reżyserów. Jego osoba i twórczość są dobrze znane i cenione na rynku amerykańskim. ?11 minut? to film uniwersalny, zrealizowany dynamicznym językiem filmowym, portretujący chaos, kakofonię i pustkę współczesnego świata. Film był nominowany do Złotego Lwa na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, otrzymał także Nagrodę Specjalną Jury na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni? ? powiedział przewodniczący komisji, Paweł Pawlikowski. ? ?Naszym zdaniem film ?11 minut? Jerzego Skolimowskiego będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w rywalizacji oscarowej? ? dodał twórca ?Idy?.

?11 minut? to najnowszy film Jerzego Skolimowskiego, okrzyknięty ?arcydziełem? i ?najlepszym filmem tegorocznego festiwalu w Wenecji!". Polski film, który ?rzucił wyzwanie Hollywood?, trafi do kin 23 października. W doborowej obsadzie m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Paulina Chapko, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Jan Nowicki, Ifi Ude oraz irlandzki aktor Richard Dormer (?Gra o tron?).

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=Fs2H5p9x8T4[/youtube]

Nominowane do Złotych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni ?11 minut? zdobyło na największym krajowym festiwalu Nagrodę Specjalną Jury, Nagrodę za muzykę oraz Nagrodę za montaż. Film wyróżniono również Nagrodą Jury Młodzieżowego 72. Festiwalu w Wenecji.

"11 minut" w kinach od 23 października 2015

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz